Za havárii ve Fukušimě nikdo pykat nebude, soud manažery očistil!

Rozebírání krytu reaktoru Fukušima 1 - vyšetření kvůli radiaci
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 19. 9. 2019

Více než osm let po jaderné katastrofě ve Fukušimě japonské soudy kauzu konečně uzavřely. Za havárii, která byla nejhorší od té černobylské, nikdo pykat nebude, soud obžalované manažery očistil.

Japonský soud trojici bývalých vysokých manažerů energetické společnosti Tepco osvobodil ve čtvrtek. Podle webu televize al-Džazíra to v podstatě znamená, že za jadernou katastrofu není nikdo trestně zodpovědný.

 

Žalobci chtěli pro bývalého šéfa Tepca Tsunehisu Katsumatu a dva jeho nejbližší spolupracovníky Sakae Muta a Ichira Takekura pětileté tresty za nedbalost vedoucí ke zraněním a úmrtím.

 

Tokijský soud ovšem všechny tři osvobodil, uvedla státní televize NHK. Bližší podrobnosti rozhodnutí zatím nejsou k dispozici, společnost Tepco verdikt komentovat odmítla.

 

 

Jaderná havárie v elektrárně Fukušima se stala v březnu 2011. Došlo k ní poté, co silné zemětřesení způsobilo mohutnou vlnu tsunami, která poškodila tři zdejší reaktory. Následně elektrárnou ještě otřásly silné výbuchy unikajícího vodíku, které do okolí rozptýlily velké množství jaderného materiálu, což vedlo k rozsáhlým evakuacím.

 

Pusťte si reportáž z minulého týdne:

 

TN.cz