Napřímo!

Dostálová dál hájí cestovky: Nemají z čeho vracet lidem peníze

Téma:

Odpoledne proběhla videokonference evropských ministrů odpovědných za cestovní ruch. Tématem bylo nejen, za jakých podmínek bude možné jet na dovolenou, ale například i lex vouchery. Za ně Česko a další státy kritizuje Evropská komise, podle které mají mít klienti nárok i na vrácení peněz. O tom, jak jednání probíhalo, hovořila v pořadu Napřímo ministryně Klára Dostálová. Podle ní jsou poukazy potřeba, protože cestovní kanceláře nemají z čeho vracet peníze, musí tedy do určitého termínu zajistit odpovídající dovolenou.

Lidé mají na vrácení peněz právo, zní z Evropské komise. Ta kvůli tzv. lex voucher, na základě kterého cestovní kanceláře mohou na místo vrácení peněz vydat poukaz, poslala vytýkací dopis několika členským státům. Mezi nimi i Česku. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) tak musí najít cestu, jak lex voucher obhájit.

 

"My samozřejmě budeme jednat a budeme hledat nějaké kompromisní řešení tak, abychom vyvážili ty zájmy. Aby se klienti necítili ohroženi a zároveň jsme nezlikvidovali cestovní ruch," sdělila Dostálová. K situaci se vyjádřil také místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež: "Postupujeme podle českého zákona, který schválil český parlament, senát a pan prezident."

  

Nejen to bylo tématem videokonference evropských ministrů odpovědných za cestovní ruch. V pořadu Napřímo vystoupila ministryně Klára Dostálová, která celé jednání popsala.

 

 

Evropská komise i ministři se shodli na tom, že by se měly hranice otevírat postupně. Povinnosti se teprve budou řešit.

 

Co se testování týče, asociace si myslí, že by měly být testy levnější. Dostálová uvedla, že při cestách do rizikových zemí, jako jsou Francie či Španělsko, bude Česko zřejmě i nadále požadovat testování při návratu, s jinými zeměmi se jedná o výjimkách.

 

Lex voucher by se měl řešit s Evropskou komisí podle Dostálové zřejmě individuálně po jednotlivých zemích. Podle ministryně mají cestovní kanceláře již zálohy v zahraničí, nemají tak peníze z čeho vracet, Česko se snaží rozložit důsledky krize a nezlikvidovat jednu stranu. Kdyby byl lex voucher smeten ze stolu, postupovala by zřejmě Česká republika podle dohody s ostatními staty, které přijaly podobná opatření.

 

 

V rámci poukazů budou mít lidé podle ministryně nárok na totožnou dovolenou, cestovní kanceláře by tak měly zákazníkům nabídnout například stejně kvalitní hotel s podobnými podmínkami a v podobné lokalitě. V případě, že se tak do určité doby nestane, budou mít zákazníci nárok na vrácení peněz.

 

Krize výrazně dopadla i na cestovní ruch v Česku. Ministryně podporuje takzvaný "akční plán pro cestovní ruch", v rámci kterého by mohlo dojít například ke snížení DPH na ubytovací služby.

 

Ministryně se na dovolenou letos nechystá, protože se má stát babičkou. Pokud ale někam pojede, tak to bude na jih Čech.

 

Na záznam celého pořadu se můžete podívat zde:

sik TN.cz