Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Očkování dětí

Očkování je povinné! Stát ale chystá odškodnění za komplikace!

Zdroj: TV Nova

Stát se chystá odškodňovat rodiny dětí, kterým vážně ublíží povinné očkování. Jakým způsobem a odkdy, to zatím jasné není. Na návrhu už ale pracuje ministerstvo zdravotnictví. K převzetí odpovědnosti za možné následky po očkování vyzval nedávno Ústavní soud. Zároveň také potvrdil, že stát může stále nařizovat povinné očkování dětí, které je i podmínkou pro přijetí do mateřské školky.

U nás se proti devíti základním onemocněním očkuje povinně. Rodičům, kteří to odmítnou, hrozí pokuty. Ale stát za případné následky v podobě vážných vedlejších účinků odpovědnost nenese. Po výroku ústavního soudu se ale daly věci do pohybu, dokonce na více frontách.

 

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh na to, jak odškodňovat rodiče dětí vážně poškozených očkováním. Paralelně s ministerstvem připravují vlastní návrh i někteří poslanci.

 

Anketa

Jste pro povinné očkování dětí?

Hlasovalo 2473 lidí.

 

Nežádoucích účinků v souvislosti s očkováním je hlášeno kolem šesti set ročně, jsou to třeba křeče nebo horečky. Těch opravdu závažných jsou jednotky případů. Počty takových případů mohou být ale i daleko vyšší.

 

To potvrzuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. K hlášení nežádoucích účinků vyzývá přímo na svých stránkách: Prosíme, hlaste všechno, co považujete za neobvyklé nebo odlišné. Při hlášení podezření na nežádoucí účinek nemusíte být přesvědčeni o tom, že nežádoucí účinek byl způsoben lékem.

 

 

Někteří poslanci, kteří návrh na to odškodňování připravují paralelně s ministerstvem, chtějí zahrnout do zákona i to, aby si rodiče mohli vybrat jinou vakcínu a jiné termíny očkování, než jaké teď stanovuje očkovací kalendář. Takže vlastně chtějí dát větší svobodu v rozhodování právě rodičům.

 

Očkování je teď na pořadu dne ale i v jakési odborné při mezi lékaři. Ti aktuálně řeší, kdy očkovat předčasně narozené děti s porodní váhou do sedmnácti set gramů. Jestli ve stejnou dobu, tedy podle standardního očkovacího kalendáře, jako děti donošené nebo později.

 

Na to, že je očkování opravdu kontroverzní téma, které budí řadu emocí, ukazuje i demonstrace rodičů proti povinnému očkování svolaná na pondělí před ministerstvo zdravotnictví.

 

Podívejte se na videu na příběh chlapce, jehož rodiče jsou přesvědčeni o tom, že právě očkování odstartovalo vážné zdravotní problémy jejich syna.

TN.cz