Jak platíme za vlastní zdraví?

Za léky jsme dali neuvěřitelných 83 miliard! Nejvíc za poslední roky

KOLIK NÁS STOJÍ ZDRAVÍ?
Zdroj: Getty Images
Téma:

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data k výdajům za zdravotnictví v letech 2010-2017. A čísla jsou to poměrně překvapivá. V roce 2017 jsme totiž utratili neuvěřitelných 83 miliard korun za léky, což je nejvíce za poslední roky. Kolik utrácí domácnosti za další zdravotní péči?

Domácnosti každoročně vynakládají na léčiva a ostatní zdravotnický materiál polovinu svých výdajů v oblasti zdraví. "V roce 2017 lidé doplatili z vlastních peněženek 11,1 miliardy korun za léky na předpis," upozorňuje Vladimíra Kalnická, specialistka ČSÚ na statistiku zdravotnictví.


"V případě volně prodejných léků zaplatili 14,5 miliardy. V obou případech se jedná o více než 20% nárůst oproti roku 2010," doplňuje Kalnická.


České domácnosti tak v roce 2017 vydaly na léky v přepočtu na osobu více než 2 400 korun. Za léky jsme proto v souhrnu platili nejvíce peněz, výdaje domácností na zdravotnictví ale hojně mířily také na stomatologickou péči či terapeutické pomůcky.

 

 

Obecně na zdravotnictví platí domácnosti 14 % ze všech výdajů na zdravotnictví. V roce 2016 to byla čtvrtá nejmenší částka ze všech států Evropské unie.

 

Za co platíme nejvíc? Na to se podívejte v galerii!

GALERIE: Kolik nás stojí zdraví? Za léky platíme obří částky!

1
/
9
KOLIK NÁS STOJÍ ZDRAVÍ? - Výdaje domácností na zdravotní péči


Češi nejvíce využívají především ambulantní zdravotní péči a lůžkovou péči. Nejčastěji přitom tuto péči vyhledávají v nemocnicích (včetně lázní) nebo u přímých poskytovatelů ambulantní péče.

 

 

Celkové výdaje na zdravotní péči - tedy domácností, zdravotních pojišťoven nebo státu - u nás každým rokem mírně rostou,jen v loňském roce to bylo 387,4 miliard. Podíl na HDP však oproti předchozím letům poklesl a jen v roce 2017 mírně vzrostl.

nor TN.cz