Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zpackaná analýza?

Za posudek proti sestře z Rumburka jde znalec před soud

Ústecký krajský soud se začal zabývat správním řízením proti znalci Radku Matlachovi. Ten vyhotovil znalecký posudek, podle kterého byla obžalována bývalá zdravotní sestra Věra Marešová v kauze šesti podivných úmrtí pacientů v rumburské nemocnici. Ta byla ale nakonec viny úplně zproštěna.

Krajský soud začal řešit, jestli se Matlach skutečně provinil a vypracoval chybný znalecký posudek. Ten, který vedl k obžalobě Marešové, totiž zcela odmítli jiní znalci a označili ho za chybný. Na základě Matlachova posudku přitom Marešové hrozilo až doživotní vězení.

 

 

Správní řízení s Matlachem by mohlo být ukončeno na podzim. Hrozí mu pokuta v řádech až desítek tisíc nebo i vyloučení ze seznamu soudních znalců.

 

Podle Matlachova posudku zemřelo v rumburské nemocnici šest pacientů kvůli podání vysoké dávky draslíku. Obžaloba proto vinila Marešovou ze šesti vražd. Oponentní posudek ale takové závěry odmítl, prý šlo o přirozená úmrtí.

 

 

Revizní znalci Matlachův posudek ostře kritizovali a jeho práci označili za diletantskou. Krajský soud si teď na pomoc přizve další znalce, kteří by měli posoudit, jestli Matlach skutečně odvedl nekvalitní práci. Připomínám, že jeho revizní posudky rozmetali i znalci v případu Kramný.

tn.cz / gar