Prázdninový inspektor

Za pralesem nemusíte do Amazonie! Stačí zajet na Šumavu

Téma:

Zázrak přírody! I tak by se dal definovat prales, a abyste ho mohli prozkoumat, nemusíte letět až do daleké Amazonie. I v České republice je prales - Boubínský. A naši prázdninoví inspektoři se tam na své cestě po Česku zastavili.

Vítejte na největší nedotčené ploše původního lesa ve střední Evropě! Tohle místo lidi nepotřebuje, žije si svým vlastním životem. Boubínský prales je unikátní místo v samotném srdci Šumavy, které ukrývá stromy staré až 600 let.

 

Oblast národní přírodní rezervace se rozkládá v katastrálním území obcí Včelná nad Boubínem a Horní Vltavice v krásném prostředí Šumavy. Jde o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci, kde můžete sledovat samovolný vývoj pralesa.

 

"Nejzajímavější je to, že ten les si žije sám. Před sto padesáti lety bylo na Šumavě stovky hektarů pralesa, ale dneska nám zbylo jen pár ostrůvků. My jsme fascinovaní, jak ten les sám roste, pořád ho zkoumáme," přiznal ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

 

Do samotného jádra se ale od roku 1979 jako běžný návštěvník nedostanete. V průběhu let byla část pralesa poničena přemnoženou zvěří, povětrnostními vlivy i narůstajícím turismem a z toho důvodu byla jádrová část ohraničena plotem. I přes něj ale prales můžete pozorovat.

 

"Je tady spousta zajímavostí, které díky tomu, že to je prales, jinde nejsou. Třeba orchidej bez chlorofylu, která žije jen z hub, kvete jen jednou za deset let," uvedl příklad Hubený.

 

 

Najdete tu i vzácná zvířata, jako například strakapoud bělohřbetý, kulíšek nejmenší, nebo puštík bělavý. Žije tu ale i rys ostrovid. "Nedávno jsme tady natočili maminku se třemi koťaty, jak žraly koloucha, prostě krásný prales se všemi atributy," doplnil ředitel.

 

Typickým znakem pro tento typ pralesa je i takzvaný chůdový kořen, na který tu narazíte téměř všude. "Jak stromy umírají a padají na zem, rozpadají se, potom tlí dřevo a je kolonizovaný semenem těch samých stromů. Malé stromy žijí až staletí z těla rozpadajícího se předka. A pak zůstanou jen kořeny, kterými ten nový strom projel a zachytil se v zemi," vysvětlil Hubený.

 

Na auta ani davy návštěvníků tu nenarazíte. Přesto je návštěvnost poměrně vysoká. Během roku tu turistů projde až přes 150 000. Vstup do pralesa je zdarma, otevřeno je nonstop a za parkování zaplatíte sto korun na celý den. A tak dali prázdninoví inspektoři Boubínskému pralesu zlatou medaili.

epa tn.cz / TV Nova