BYDLENÍ

Za revizi kotle už nemusíte dávat majlant! Od září ušetříte

Revize komína
Zdroj: Getty Images
Téma:

Více než tři čtvrtě milionu domácností mělo mít do konce letošního roku hotovou další revizi kotle. Novela zákona o ochraně ovzduší ale přináší několik novinek, které lidem ušetří peněženku. Od 1. září letošního roku totiž postačí mít revizi každé tři roky.

Revizi kotle na tuhá paliva mělo mít hotovou do konce letošního roku až 850 tisíc domácností. Na základě zkušeností z roku 2016, kdy proběhly první zákonné revize, ministerstvo životního prostředí (MŽP) novelizovalo zákon o ochraně ovzduší. Nově se tak povinnost další revize posouvá až na rok 2019.


Povinné revize kotlů zavedl zákon o ochraně ovzduší v roce 2012. První prohlídku musely mít domácnosti s kotlem na tuhá paliva do konce roku 2016 a pak každé dva roky. "My jsme po zkušenostech s první vlnou revizí navrhli změny a ty prosadili ve Sněmovně," řekl ministr Richard Brabec.


Revize jsou nově povinné ne každé dva, ale každé tři roky. Lidem tak ušetří peníze, ale efekt revizí zůstane zachovaný.Pokud navíc nebudou mít lidé techniky určené výrobcem svého kotle v dosahu, budou si moci vybrat jiného revizáka ze svého okolí, aby nemuseli platit nesmyslné částky za dopravu. "Díky našim novinkám zaručujeme, že lidé budou vědět, s jakou částkou za revizi mají počítat, a také, že tato cena je férová," sdělil Brabec.

 


Pro prevenci před přemrštěnými cenami jedná aktuálně MŽP s Ministerstvem financí o možnosti zavedení limitu ceny jak za službu tak i dopravu při revizích kotlů. Tím pádem by měla být cena zastropovaná jak za službu samotnou, tak i za cenu za kilometr jízdy. Cena by tak byla předvídatelná a nepřekročitelná.


Ministerstvo životního prostředí také připravuje novou komplexní databázi revizáků v Česku. "Díky ní budou lidé moci pohodlně pomocí formuláře nebo mapového prohlížeče, po zadání adresy, umístění kotle, výrobce a typu kotle vyhledávat nejbližšího technika a také přímo komunikovat s výrobci a porovnávat nabízené ceny," doplnil Kurt Dědič z MŽP. Databázi by chtělo mít MŽP v provozu už v průběhu roku 2019, tedy pro druhou vlnu povinných revizí.

 


Díky novele budou platit zákonné výjimky nejen pro ty, kteří mají kotel od už neexistujícího nebo jim neznámého výrobce, ale i pro ty, kteří nemají technika proškoleného na jejich značku a typ kotle v rozumném dojezdu.

 

"Pokud budete schopni případné kontrole doložit, že nemáte jinou volbu, můžete využít odborníka od jiné značky, proškoleného na váš typ kotle, který bude v dosažitelné vzdálenosti a levnější," dodala mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

 

V důsledku toho by měly odpadnout i ty případy revizí, kdy se cena vyšplhala do nesmyslné výše kvůli tomu, že musel technik jezdit z jednoho konce republiky na druhý.

Související témata:
sik TN.cz