nouzový stav

Za šíření poplašné zprávy až 8 let ve vězení. Stačí i status na facebooku

Filip Pultar
Filip Pultar
Publikováno 4. 4. 2020
Téma:

Policie vyšetřuje už nejméně 12 případů šíření poplašné zprávy. A vzhledem k nouzovému stavu je trestní sazba za takový čin až osm let vězení. Přitom poplašnou zprávou může být i status na sociální síti. A stíhaný může být nejen ten, kdo ji vytvořil, ale i ten, kdo ji dál šíří.

Během nouzového stavu i běžná krádež za pár korun může znamenat osmileté vězení. Mnohem závažnější je ale šíření paniky. Policisté aktuálně vyšetřují nejméně 12 takových trestných činů. Padla už i obvinění.

 

Nahrávka na sociální síti o chystaném uzavření celé Prahy do karantény před několika dny rozčílila i premiéra Andreje Babiše. Věrohodnost měl nahrávce dodat údajný spolehlivý zdroj na ministerstvu. Za poplašnou zprávou stojí žena z Prahy.

 

Podobnou falešnou zprávu o karanténě Litvínova šířila i 38letá žena. "Za šíření poplašné zprávy může být považováno i prohlášení na sociální síti, které budí dojem, že ta zpráva je pravá, a uvádí věci, které mohou vést k hromadné panice," vysvětluje Ondřej Moravčík z policejního prezidia. A pozor, stíhaný může být nejen ten, kdo zprávu vytvořil, ale i ten, kdo ji šíří dál.

 

 

Nejen na sociálních sítích si lidé vymýšlejí falešné zprávy týkající se koronaviru. V Pardubicích během pár dnů hned dva muži bez roušek úmyslně kašlali a plivali strážníkům a záchranářům do tváře. "Plival strážníkům do obličeje a tvrdil, že má koronavirus," uvedla k chování jednoho z mužů mluvčí pardubické městské policie Lucie Klementová.

 

Naštěstí byli oba muži jen opilí, ale ne nakažení. Než ale proběhly testy, strážníci museli do karantény. Podobný případ se odehrál i o víkendu v Hradci Králové. A zlomyslnost daleko za hranicí běžného rozumu a hlavně zákona předvedl i 33letý muž z Ústecka. Ten tvrdil, že je nakažený a úmyslně olizováním infikuje pečivo v obchodech. I on už je obviněný.

 

"Chtějí se za každou cenu projevit a uškodit. Je to problém jejich osobnosti, ať už skrytý nebo projevený. Jsou to takzvaní falešní proroci, ti byli, jsou a budou, mají pocit vlastní výjimečnosti," tvrdí psycholog Jan Lašek.

 

Podle informací TV Nova vedení policie zvažuje, že by vytvořilo jeden tým, který by se trestnými činy šíření poplašné zprávy zabýval centrálně.

Kateřina Sejková TN.cz