atentát v afghánistánu

Za týden měl jet domů! Vážně zraněný voják po útoku ochrnul

Téma:

Jeden z vojáků, kteří byli ve středu zraněni při útoku v Afghánistánu, je dočasně ochrnutý. Dnes by měl podstoupit další operaci. Za týden se přitom měl vracet z mise zpátky do Česka.

Exploze civilního vozidla zranila v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan českou strážní rotu. Čtyři vojáci s iniciálami V.B. (1985), M.J. (1984), M.S. (1976), M.Š. (1992) byli lehce zraněni a jeden voják D.K. (1983) byl zraněn těžce.

 

"Všem zraněným vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Tři vojáci byli již propuštěni z nemocnice ke své jednotce a jeden voják s lehkým zraněním zůstává v nemocnici na pozorování. Těžce raněný voják byl operován a nyní je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života," uvedla ve středu mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

 

Voják, jehož stav je nejvážnější, má poraněnou slezinu a nalomený obratel. Kvůli tomu mu dočasně ochrnuly končetiny. Dnes by měl podstoupit další operaci. "Jeho stav je stabilizovaný, druhá operace pro něj bude rozhodující a bude mít vliv na jeho konečný zdravotní stav. Dnešní operace bude mít za cíl zjistit stav a provést určitou nápravu," uvedl dnes ve vysílání Radiožurnálu generál Štefan Muránský.

 

 

Šestičlenná patrola, která se stala terčem útoku, byla složena z jednotky, která už v Afghánistánu končí, a z jednotky, která začíná. "Starší vojáci předávali mladším své poznatky. Pro ty čtyři, kteří začínají, to bylo kruté setkání s realitou. Nikdo z nich zatím neprojevil zájem misi opustit," dodal Muránský.

 

Vážně zraněný voják patřil k té první skupině, za týden se měl vracet domů. Podle generála nejde o odvetu za zabití spolupachatele atentátu, při kterém v srpnu zemřeli tři čeští vojáci. Jedná se o historicky první útok tohoto typu na české vojáky.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

Související témata:
mom TN.cz