Zdražení potravin

Za Velikonoce si letos připlatíme! Na kolik vyjde sváteční nákup?

Téma:

Pulty obchodů se už týdny plní velikonočními dekoracemi a čokoládovými vajíčky i dalšími dobrotami. Štáb televize Nova se proto vydal zjistit, na kolik nás balíček s velikonoční pomlázkou a pohoštění pro koledníky vyjdou.

Regály v obchodech se prohýbají pod různými velikonočními sladkostmi, tradičním pečivem a samozřejmě vajíčky. Letos si ale za pohoštění pro koledníky řádně připlatíme.

 

"Bude zdražovat velikonoční beránek, celkově pomlázka, výzdoba a případně služby spojené se svátky," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Náš štáb proto vyrazil na velikonoční nákup. Pořídili jsme čokoládové vejce, zajíce, sladký perník i bonbony a samozřejmě vajíčka. Za jednu opravdu tradiční výslužku můžete zaplatit až 150 korun. Dámy navíc musejí počítat s tím, že koledníků bude víc. To už koláčky nebo bonbony stačit nebudou.

 

 

I za chlebíčky si letos připlatíme, pečivo zdražilo kvůli špatné úrodě obilovin, zdražily brambory, mléčné výrobky i uzeniny, které na chlebíčky patří. Jediné, co oproti loňsku zlevnilo, jsou vejce. Mísa s 20 chlebíčky nás v průměru vyjde o 20 korun dráž než loni. Vzrostla také cena piva a tvrdého alkoholu.

 

Češi podle odhadů ekonomů za letošní Velikonoce utratí 10 miliard, po Vánocích a oslavě nového roku jde o nejnákladnější svátek.

Lucie Cochlarová/epa TN.cz