revoluční novinka

Za vrácení plechovek vám zaplatí! Některé firmy zavedly zálohu

Recyklování plechovek
Zdroj: Getty Images, oficiální zdroj

Za vrácení některých plechovek můžete od úterý dostat zpátky peníze. Tři společnosti začaly totiž plechové obaly zálohovat. Za každou dostanete zpátky korunu.

SECCO+, Vi WINE a Smarty - tři společnosti, které jako první v Česku začaly zálohovat plechovky. Ty je možné následně na vybraných místech vrátit do speciálních košů. Na oplátku dostanete zpět jednu korunu. Vytříděné plechovky firmy na vlastní náklady dopraví do recyklačního zařízení v zahraničí. V Česku totiž žádné takové není.

 

V rámci kampaně #replechuj chtějí zákazníky motivovat k recyklaci plechovek. Doufají, že se brzy zapojí také výrobci piva a dalších nealkoholických či energetických nápojů. Statistiky říkají, že například v Německu se díky záloze vytřídí a poté zrecykluje sedm z deseti nápojových plechovek. V Česku se ročně vyprodukují desítky milionů kusů plechovek.

 

V galerii se podívejte, které plechovky jsou vratné:

GALERIE: Recyklování plechovek

1
/
11
Zdroj: wiaca.org
Recyklování plechovek - Smarty Black

 

Prakticky všechny vyprodukované nápojové plechovky nyní končí v koších na směsný odpad. Ode dneška to je však minulostí. Na vybraných prodejních místech jsou rozmístěny speciální koše na recyklaci plechovek. Takových míst je v Česku celkem 28. Většinou jsou to kina, kavárny či menší obchody. Na mapu míst se podívejte TADY.

 

"Chceme ukázat trhu, že zálohování plechovek je možný a správný krok zodpovědný směrem k životnímu prostředí a jeho ochraně. Stačí chtít a začít pro to něco dělat. Ve vyspělých státech Evropy je zálohování a recyklace plechovek naprosto běžným standardem," myslí si výkonný ředitel společnosti Vi WINE Jan Langhans.

 

Výhodou recyklace plechovek je, že z jedné staré plechovky vyrobíte jednu novou, nepotřebujete žádný materiál navíc. Od momentu, kdy prázdnou plechovku vytřídíte, trvá přibližně osm týdnů, než z té samé zrecyklované plechovky pijete znovu. Tento proces recyklace lze navíc opakovat prakticky donekonečna.

mom TN.cz