rozhodnutí soudu

Za vraždu Chášukdžího pět trestů smrti, další lidé skončí ve vězení

Džamál Chášukdží
Zdroj: Profimedia
Novinář Džamál Chášukdží
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 23. 12. 2019
Téma:

V loňském roce otřásla veřejností smrt saúdského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátě v tureckém Istanbulu. Před soudem stanulo jedenáct podezřelých a vyslechlo si rozsudek. Pět lidí bylo odsouzeno k trestu smrti, další tři ke čtyřiadvaceti letům vězení. Rozsudek není pravomocný.

Vražda novináře se stala 2. října v roce 2018, když si šel vyřídit doklady o rozvodu. Vešel do budovy konzulátu v Istanbulu, kde na něho měli číhat vrahové. Následně jeho tělo rozřezali a odnesli neznámo kam. Jeho ostatky se zatím nenašly. 

 

Po roce od jeho smrti shledal soud jedenáct lidí vinnými ze zabití. Pět z nich dokonce dostalo trest smrti, další tři mohou ve vězení strávit až 24 let. Všichni se mohou proti rozsudku odvolat, uvedl deník The Guardian. Původně měla být Chášukdžího vražda naplánovaná, soud však tuto variantu vyvrátil. 

 

Vyšetřována byla řada lidí, mezi nimi například náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí. Toho však policie propustila. Spojené státy v loňském roce podezřívaly z vraždy také korunního prince Mohameda bin Salmána. Saúdská vláda vše ale popřela. Později princ prohlásil, že za smrt novináře bere plnou odpovědnost. Stala se totiž v době jeho funkce.

 

 

Celkem se konalo devět tajných soudních řízení, první začalo v lednu letošního roku. Zúčastnit se jich mohli pouze rodinní příslušníci nebo diplomaté. Médiím byl přístup zakázán. 

 

Připomeňte si reportáž o vraždě novináře Chášukdžího:

TN.cz