Záměna embryí

Za záměnu embryí klinika zaplatí, odškodné bude v řádu milionů

Téma:

Chyba se záměnou embryí dvěma zahraničním párům zřejmě brněnskou kliniku Reprofit vyjde hodně draho. Nejenže bude muset vyplatit odškodné oběma ženám, ale může dostat i tučnou pokutu. Vše bude záležet na výsledcích inspekce, kterou na klinice provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Klinika zřejmě bude muset vyplatit finanční odškodnění oběma párům. "Stále platí, že žádná žaloba nepadla. Nechceme komentovat proces vyjednávání s těmi páry," řekl TV Nova zástupce kliniky Reprofit Matěj Stejskal.

 

Pokud žaloba nepadne, je velmi pravděpodobné, že finanční vyrovnání proběhne mimosoudně a o tom, na jakou částku se vyšplhá, se nakonec kromě zúčastněných stran a pojišťovny nedozví nikdo další.

 

"V našich podmínkách bych odhadoval, že půjde o řády několika milionů korun. Samozřejmě největší složka toho odškodného je psychická újma," řekl TV Nova odborník na lékařské právo Ondřej Dostál.

 

 

Pokud by se finanční odškodnění řešilo soudně, roli by hrálo mnoho věcí. Soudce by zřejmě při přiznávání jeho výše přihlížel i k tomu, jestli některý z párů už dítě má, nebo by to z umělého oplodnění bylo jejich první. I věk ženy by zřejmě sehrál roli.

 

"Čím je žena starší, tím více jí bijí biologické hodiny a má menší šanci, že otěhotní potom v pozdějším věku," vysvětluje David Rumpík ze zlínské reprodukční kliniky.

 

V Česku se případ záměny embryí ještě neřešil. Soud ale rozhodoval o záměně dětí v třebíčské nemocnici. Tenkrát oběma párům dohromady přiznal odškodnění přes 3 milióny korun. Jeden z otců dostal menší odškodnění i proto, že případ medializoval. Vrchní soud snížil v jeho případě odškodné o 100 tisíc korun.

 

 

Ze Spojených států jsou ale známy i případy desetimilionových odškodnění za zavedení cizího embrya. Jedna žena na klinice vysoudila milión dolarů, tedy v přepočtu přes 25 milionů korun.
Brněnská klinika Reprofit má sjednanou odpovědnostní pojistku. Ze zákona je to u nás povinné pro všechna zdravotnická zařízení, její výši ale zákon jasně nediktuje.

 

"Dnes se většina zdravotnických zařízení pojišťuje na 5 až 20 milionů korun, v případě větších nemocnic je to ještě mnohem víc," uvedl mluvčí pojišťovny Alianz Václav Bálek.

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv provádí v brněnské klinice Reprofit inspekci. Kromě odškodného pro dotčené páry tak zařízení hrozí až třímilionová pokuta od státu, v krajním případě i odejmutí licence.
 

Související témata:
vbo, Martina Kuzdasová TN.cz