osudový omyl

Za záměnu embryí zaplatí Babišova klinika statisíce pokuty

Ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
Embryo - ilustrační foto
Téma:

Babišova reprodukční klinika na umělé oplodnění Reprofit zaplatí pokutu 800 tisíc korun za záměnu embryí. Přišlo se na ni pozdě, až ve vysokém stupni těhotenství jedné z klientek, napsal portál Seznam.

Pokutu reprodukční klinice Reprofit uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Embrya dvou pacientek ze zahraničí zaměnila laborantka firmy a úřadům ji pak loni v prosinci nahlásila sama klinika. Ukázalo se, že šlo skutečně o pochybení jednotlivce a lidskou nikoli systémovou chybu.

 

 

Záměna se ale odhalila až velmi pozdě, kdy byla jedna z klientek v pokročilém těhotenství. Klinika teď zaplatí pokutu 800 tisíc korun. SÚKL do Reprofitu už zaslal příkaz k zaplacení pokuty, ale klinika se ještě může odvolat. Hrozila jí pokuta až do výše jednoho milionu korun. Podle informací Seznam.cz se klinika rozhoduje, zda pokutu zaplatí nebo se proti ní odvolá.

 

 

Brněnská klinika Reprofit patří nyní firmě FutureLife, vlastněné původně bývalým ministrem Andrejem Babišem. Poté, co ho nový zákon donutil zbavit se majetku, který by ho stavěl do střetu zájmů, je teď FutureLife a potažmo i klinika Reprofit ve svěřeneckém fondu.
 

Související témata:
tn.cz / gar