Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zahrady v ohrožení

Zabiják rostlin a stromů je zřejmě v ČR! Na smrtící bakterii není lék

Nejobávanější zabiják okrasných rostlin i ovocných stromků se zřejmě dostal až do Česka! Bakterie Xylella fastidiosa se šíří jako mor a neexistuje proti ní žádná obrana. V Evropě kvůli pohromě, kterou bakterie už napáchala, platí přísná bezpečnostní opatření.

Na dodávku okrasných rostlin, u kterých existuje riziko, že obsahují smrtící bakterie, v únoru upozornilo český Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) Španělsko. Jde o rostliny druhu vítod myrtolistý, která byla do ČR dodána už v květnu loňského roku.

 

"Na základě následného šetření ÚKZÚZ zjistil, že španělská dodávka obsahovala celkem 56 rostlin vítodu, které byly dodány do 14 zahradnických center v sedmi městech ČR a 11 rostlin také do Slovenské republiky," upozorňuje ÚKZÚZ.

 

Celkem 44 dodaných rostlin vítodu na území ČR bylo prodáno následně po dodání již v roce 2016 v maloprodeji soukromým osobám. "Testována byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie Xylella fastidiosa," varuje dále ÚKZÚZ.

 

 

Vzhledem k závažnosti výskytu této bakterie, která je pohromou pro rostliny, platí v celé EU harmonizovaná a velmi přísná opatření, která najdete spolu s dalšími informacemi (seznamem hostitelských rostlin) na webu ÚKZÚZ - Ochrana proti škodlivým organismům.

 

 

"Rádi bychom touto formou požádali o pomoc při dohledání rostlin z původní španělské dodávky vítodu myrtolistého, a to především z důvodu, že se tato bakterie mohla již v roce 2016 rozšířit na okolní rostliny pěstované v zahradách a její příznaky napadení se mohou projevit i po delší době," žádá organizace.

 

 

Bakterie Xylella fastidiosa pochází pravděpodobně z amerického kontinentu a v Evropě se šíří od roku 2013, kdy byla poprvé zjištěna na olivovnících v Itálii. V Itálii bakterie zlikvidovala produkci oliv v oblasti Apulie a přes poměrně přísná eradikační opatření se v Itálii Xylella šíří dále, a výskyty byly potvrzeny také ve Francii, v Německu a ve Španělsku.

 

"Tato bakterie napadá více než 200 druhů zejména ovocných a okrasných rostlin a révu vinnou, včetně značně rozšířených druhů, jako např. třešeň, broskvoň, hrušeň, jahodník, dub, vrba, fíkus, fuchsie a další. Hostitelskými rostlinami však jsou i běžně zemědělsky pěstované plodiny, jako vojtěška, slunečnice, jetel," varuje mluvčí společnosti Ivana Kršková.

lud TN.cz