Vážná nemoc

Zabiják tuberkulózy? Převratnou vakcínu už otestovali na lidech!

Tuberkulóza
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 3. 11. 2019

Tým vědců z celého světa představil v úterý na kongresu plicního zdraví v Indii novou vakcínu proti tuberkulóze. Experti tvrdí, že nová látka přinese revoluci v léčbě této nebezpečné nemoci.

Výzkumníci doufají, že nová vakcína přinese dlouhodobou ochranu před chorobou, která ročně zabije jeden a půl milionu korun.

 

Na vysoce nakažlivou nemoc, kterou způsobují bakterie, už vakcína samozřejmě existuje, bohužel ale není příliš účinná, píše BBC.

 

Nová vakcína už prošla kritickou fází klinických zkoušek, vědci ji totiž už otestovali na 3500 dospělých v regionech, kde se tuberkulóza pravidelně vyskytuje - v jižní Africe, Keni a Zambii.

 

"Co je opravdu pozoruhodné, je fakt, že nová vakcína účinkuje i na dospělé, kteří už byli nakaženi baktérií, která tuberkulózu způsobuje," řekl BBC expert na nemoc David Lewinsohn.

Bakterii v neaktivním stavu přitom má necelá čtvrtina světové populace - tito lidé ovšem nemoc nešíří dál, ani sami (většinou) neonemocní. Šance, že u nich tuberkulźa propukne, je jen pět až deset procent.

 

Podle Lewinsohna nová vakcína tuto přirozenou odolnost ještě posiluje. Zatím je přibližně uprostřed vývojového cyklu a pokud vše půjde dobře, do oběhu se dostane někdy kolem roku 2028.

TN.cz