Bezhlavé torzo

"Zabil ji poklop ponorky!" odmítl vynálezce vraždu novinářky

Téma:

Dánský inženýr a vynálezce Peter Madsen, který je obviněn z vraždy švédské novinářky Kim Wallové, vypovídal před soudem v Kodani. Tvrdil, že na reportérku, s níž natáčel na své amatérsky postavené ponorce rozhovor, spadl nešťastnou náhodou těžký poklop a on ji pak v šoku pohřbil do moře. Proč z hlubin nakonec vyplavalo jen torzo lidského těla bez hlavy a končetin, vysvětlit nedokázal.

Tělo zbavené hlavy a končetin. Takový obrázek se před několika týdny naskytl u břehů jižně od Kodaně dánským vyšetřovatelům. Z vraždy švédské novinářky Kim Wallové byl později obviněn 46letý světoznámý vynálezce Peter Madsen. Ten teď poprvé stanul u soudu.

 

Dánský inženýr původně vyšetřovatelům tvrdil, že reportérku vysadil na pevninu. Pod tíhou důkazů byl ale nucen změnit výpověď. Před soudem uvedl, že na ni měl při otevírání ponorky spadnout 60kilový poklop a on pak bezvládné tělo v záchvatu paniky hodil do moře.

 

Proč vyšetřovatelé našli jen zohavené lidské torzo, ale vysvětlit nedokázal. Tělo prý do moře pohřbil vcelku. Jeho výpověď je ale v rozporu s dosavadním vyšetřováním.

 

 

"Torzo těla nese takové známky poškození, které bylo zřejmě úmyslně způsobeno proto, aby z něj vycházel vzduch a trup tak nebyl nadnášen. Na těle byl také připevněn kus kovu, který měl pravděpodobně zajistit, aby šlo tělo ke dnu," uvedl kodaňský policejní inspektor Jens Moeller Jensen.

 

Na palubě ponorky, kde mělo k vraždě dojít, policisté objevili punčocháče, dámské spodní prádlo a pramen vlasů, což podle žalobce nasvědčuje tomu, že se mohlo jednat o sexuální zločin.

 

Z výpovědi navíc vyplynulo, že si Madsen libuje v sadomasochismu a nejméně s jednou ženou na ponorce provozoval sex. Že by měl se zesnulou poměr, ale popřel.

Petra Matýsková/epa TN.cz