EGYPT

Cesta Suezským průplavem je volná! Uvízlou loď se podařilo vyprostit

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:53
29.3. 2021 7:31
Téma:

Poté, co se v pondělí dopoledne podařilo částečně uvolnit loď zaseknutou v Suezském průplavu, oznámili představitelé společnosti, která se o průplav stará, že cesta je již volná.

Záchranným týmům v Suezském průplavu se v pondělí odpoledne středoevropského času podařilo uvolnit kontejnerovou loď Ever Given, která na několik dní průplav zablokovala.

 

S uvolněním lodě s výtlakem 220 tisíc tun pomáhalo asi deset remorkérů. Nakonec se jim podařilo plavidlo uvolnit i díky přílivu, který zvedl hladinu v průplavu. Ever Given nyní pluje k jednomu z jezer na průplavu, kde ji musí zkontrolovat technici.

 

Inženýrům v Suezském průplavu se už dříve ten den podařilo částečně uvolnit zaseklou kontejnerovou loď Ever Given. "Pracovníkům se podařilo srovnat kurz lodi a záď je od břehu vzdálená 102 metrů," řekl podle agentury AP Usáma Rabeí.

 

 

Na portálu marinetraffic.com je vidět, že loď již odplouvá. Z neděle na pondělí odsály říční bagry 27 tisíc metrů krychlových písku a bahna.

 

Každý den, kdy loď průplav blokovala, bylo zadržováno devět miliard dolarů v mezinárodním obchodu, tedy téměř 200 miliard korun. K pondělku na proplutí čeká 367 lodí.

 

Zavřený Suezský průplav způsobuje komplikace v dodávkách zboží do Evropy. Podívejte se na sobotní reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz