Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dva kandidáti

Začal tuhý boj o Sněmovnu, strany hledají nového předsedu

Vítězné hnutí ANO a druhá ODS se přetahují o to, kdo povede sněmovnu. Jednání o tom startují už tento týden, několik stran zatím podporuje Radka Vondráčka z ANO, podle jiných ale představuje riziko. Další alternativou je předseda ODS Petr Fiala, kterého zřejmě podpoří hnutí STAN.

Volbám sice odzvonilo už před třemi týdny, mezi politiky ale stále zuří tvrdí boj. Teď hlavně o to, kdo bude v čele sněmovny. Jestli zástupce vítězného hnutí ANO, nebo to bude člen nejsilnější opoziční strany ODS.

 

"Aniž bych to nějak měřil, tak si myslím, že v tuto chvilku cítíme nadpoloviční podporu, co se týče poslanců nové sněmovny," nechal se slyšet Radek Vondráček.

 

Piráti zatím podporují Radka Vondráčka. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše totiž Petr Fiala zatím nebyl schopen říct, jak velkou už má podporu.

 

Koho požádali o podporu občanští demokraté, není zatím jasné. "ODS s námi nejednala, nepožádala o podporu, nevidíme, proč bychom bez žádosti něco takového měli dělat," vysvětlil předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

Jasno má také hnutí SPD, jehož předseda Tomio Okamura uvedl: " Vítěz voleb by měl mít možnost mít předsedu sněmovny."

 

Pro některé ale jméno Radka Vondráčka představuje riziko. "Za těchto okolností je prostě pro všechny důležité, aby v čele Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR byl reprezentant opoziční strany," doplnil Filip.

 

Post šéfa Sněmovny sebou nenese jen politický vliv, má řadu dalších výhod. Předseda dolní komory má právo bydlet ve vile kousek od pražské Ladronky. Bývalí předsedové ale rezidenci většinou využívali spíše k ceremoniálním účelům.

 

 

Dále má k dispozici auto i s řidičem, ochranku a pohádkový plat přes 200 tisíc měsíčně. Stejný má i premiér. "Není tam tolik povinností, takových nutností, zkrátka premiér je mnohem utahanější," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

 

Zájem je ale i o křesla místopředsedů. Na stole jsou zatím dva návrhy. Jedním z nich je zachovat současné čtyři, druhý návrh chce zvýšit počet na pět. Podle politologů by byl ideální lichý počet.
 

tn.cz / TV Nova