oprava dálnice

Začaly opravy úseku D1 poškozeného požárem cisterny, vyjdou na miliony

David Pik
David Pik
Aktualizováno 20:04
21.10. 2019 19:53
Téma:
D1

Na dálnici D1 v pondělí začali opravovat několik set metrů dlouhý úsek, který před více než týdnem poničila hromadná nehoda s následným požárem cisterny. Kvůli speciálním opravám, které budou stát miliony korun, se tam tvořily nárazově kolony.

Nehoda se stala před osmi dny - opravy začaly ale až teď. Stovky metrů poničené dálnice byly po požáru cisterny stále kluzké a tedy i nebezpečné. Zbytek palmového oleje dostává z dálničního povrchu speciální zařízení. Vozovka už nebude klouzat.

 

"Tryskáme to ocelovým granulátem," vysvětloval dělník Martin Škorník. Pak se ještě musí vozovka tímto jakýmsi magnetickým vysavačem dočistit. "Aby tam nezůstávaly ty kuličky," vysvětlil další z dělníků Milan Šerba.

 

Při hromadné nehodě do cisterny, která skončila na boku, narazilo několik dalších aut. Jeden z řidičů při následném požáru uhořel. Dalších 10 lidí bylo zraněno. Vážná poranění utrpěl i policista, do jehož vozu v plné rychlosti narazilo jiné auto, když s kolegou za havárií uzavírali dálnici.

 

V pondělí stihli dělníci očistit polovinu dálnice, následující den udělají tu druhou, takže i v úterý budou muset řidiči v tomto úseku počítat s nárazovými kolonami - ani tím to ale ještě nekončí.

 

 

 

Nejvíce zasažené místo se bude muset ještě zbrousit tak, aby se přes něj dalo během zimy jezdit. "Ten beton byl prudkým požárem degradován do hloubky 2 až 3 centimetrů," doplnil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

 

"Práce, které jsme udělali doteď, jsou v horizontu do 1 milionu korun," dodal mluvčí ŘSD Rýdl. Další více než milion korun bude na jaře stát finální oprava - kdy tam budou požárem poškozené betonové bloky celé vyměňovat.

Související témata:
vbo TN.cz