Začátky kariéry

Začátky Šafránkové v Praze: Bydlela v suterénu, vytáhl ji z něj Landovský

Libuše Šafránková, Pavel Landovský
Zdroj: Profimedia
Libuši Šafránkové v začátcích Landovský hodně pomohl
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Předevčírem 6:05
Téma:

Když Libuše Šafránková ve svých 19 letech přijela do Prahy, její hvězda už strmě letěla vzhůru. Začátky ve stověžaté ale nebyly nejjednodušší. Kamarádka věčné princezny českého filmu z Činoherního klubu zavzpomínala, jak na ni Šafránková tehdy působila a s čím se potýkala.

Libuše Šafránková pocházela z Brna, kde také úspěšně dokončila konzervatoř, a ještě za studií začala hrát v Mahenově divadle. Moravská metropole ale byla jejímu talentu malá, a tak v roce 1972, ve svých 19 letech, odjela dobýt Prahu.

 

Do hlavního města nepřijela jako obyčejná holka z Moravy. Tou dobou už byla slavná díky roli Barunky v televizním filmu Babička. Červený koberec před ní ale nikdo neroztahoval. Jak prozradila Jana Břežková, herečka a její kamarádka z Činoherního klubu, Šafránková v Praze nejprve bydlela v podzemním bytě.

 

 

"Přišla, bylo jí asi 19, v námořnických šatečkách, se síťovkou, v ní peněženku a italské boty na obřích podpatcích. Když jí Pavel Landovský sehnal byt – bydlela předtím v suterénu u jedné kamarádky z divadla – přivezla mu upečenou husu z Moravy," vzpomínala Břežková.

 

Landovský se pak stal celoživotním přítelem Šafránkové. V říjnu 2014 měla emotivní řeč na jeho pohřbu, v prosinci si sama vyslechla zdrcující diagnózu – lékaři jí našli rakovinu.

 

Po roce v Činoherním klubu, jehož prknům zasvětila téměř 20 let, přišla osudová role Popelky ve Třech oříšcích. "Byla zabodnutá očima a před ničím a nikým neuhnula. O prázdninách jsem nikomu nesměla říkat, že je – ta Popelka! Ale pak skočila v šatech do moře před celou výpravou, sotva jsme vylezly z vlaku, protože uviděla moře!" pokračovala Břežková.

 

 

"V Žebrácké opeře byla senzačně provokativní, nádherná světová herečka – s Josefem Abrhámem skvěle sehraný pár. S Ondrou Vetchým v Báječných letech pod psa dokonale popsali dobu, kterou jsme museli žít. Miláčku, nemůžu uvěřit, že je to pravda," uzavřela.

 

 

Šafránková v pondělí ještě stihla oslavit 68. narozeniny. Podle deníku Blesk ji potom museli odvézt do Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově náměstí. Ve středu ráno herečka, která navždy zůstane v srdcích několika generací Čechů, vydechla naposledy.

 

Nejen Popelka. Libuše Šafránková obsadila další legendární role:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz