rozhodnutí soudu

Titanic se může rozřezat, rozhodl soud! Chtějí vyzvednout telegraf

Téma:

Marconiho bezdrátový telegraf, který napomohl k záchraně přibližně 700 cestujících z potápějícího se Titaniku, může být z vraku lodi vyzdvižen. Rozhodl o tom soud. Stále se ale najdou odpůrci tohoto kroku.

Rozhodnutí, které vydala soudkyně Rebecca Smithová z okresního soudu pro východní okres Virginie v USA, změnilo to dřívější, které na přelomu tisíciletí zakázalo společnosti RMS Titanic, aby se do vraku lodi zasahovalo. Informoval o tom portál National Geographic.


Společnost RMS Titanic, která se o vrak lodi stará, pomohla v minulosti z hlubin oceánu zachránit kolem pěti tisíc artefaktů včetně stříbrných příborů, zlatých mincí nebo porcelánu. Všechny tyto předměty ležely v okolí vraku lodi.


Bezdrátový telegraf se ale nachází v útrobách vraku a jeho vyzvednutí bude nejspíše vyžadovat vyříznutí nebo rozšiřování otvorů v trupu lodi a odpojení vybavení od vnitřních stěn. Proti tomu se postavilo mnoho archeologů a zastánců kulturního dědictví, kteří nesouhlasí s jakýmkoliv zásahem do Titaniku.

 


"Stejně jako lev je mnohem lépe doceněn v divočině afrických savan, než vycpaný v muzeu, tak i Marconiho aparát nejlépe vypráví svůj příběh a sdílí svou hodnotu tam, kde je," řekl u soudu David Conlin, vedoucí národního centra podvodních zdrojů USA.


Společnost RMS Titanic u soudu uvedla, že pokud by se podařilo stroj z útrob lodi zachránit, mohl by být obnoven do provozuschopného stavu a s novými komponenty by tak mohl znovu zaznít a navždy být slyšet "hlas Titanicu".


Hlavním důvodem snahy RMS Titanic o záchranu telegrafu z hlubin oceánu je především velmi špatný stav lodi. "Z našich nejnovějších průzkumů vyplývá, že střecha Titaniku je velmi poničená. Obáváme se, že v blízké době by se mohl celý vrak propadnout a zničit tak i Marconiho telegraf," vysvětlil na začátku letošního roku ředitel společnosti RMS Titanic Bretton Hunchak.

 


Protože se vrak Titaniku nachází v hloubce zhruba čtyř kilometrů pod hladinou severního Atlantiku, k získání artefaktu z útrob lodi bude třeba použít dálkově ovládané vozidlo připoutané k výzkumné lodi. RMS Titanic plánuje expedici na záchranu telegrafu letos v létě.

Související témata:
sik TN.cz