cena Michala Velíška

Záchrana souseda nebo dětí: Hlasujte, kdo má být letos oceněn

Diváci TV Nova mají opět možnost rozhodnout, kdo má dostat Cenu Michala Velíška. Ocenění pojmenované po muži, který před 12 lety zaplatil životem za to, že se zastal neznámé dívky v Praze na Karlově náměstí.

Na Cenu Michala Velíška jsou nominovány lidé, kteří neváhali riskovat vlastní život, aby pomohli ostatním. Prvními nominovanými jsou dva muži, kteří se vypravili na pomoc postřenému sousedovi.

 

Letos na začátku dubna postřelil muž v Petřvaldu svého třiapadesátiletého souseda, se kterým měl dlouhodobé spory. Místo kolem jeho domu pak polil benzínem a zapálil. Ačkoliv stále se zbraní v ruce chodil kolem, neváhali postřelenému muži pomoci dva sousedé, pan Zajíček a pan Schneider.

 

Útočník se nakonec střelil do spánku. Pokus o sebevraždu ale přežil a dokonce se z nemocnice dostal dřív, než postřelený muž. Ten skončil s vážným zraněním v nemocnici, útočník ve vazební věznici.

 

Oba zachránci se jako hrdinové necítí. "Zahřeje to u srdce, že jsem vlastně někomu pomohl. Kdybych zůstal u plotu a nic nedělal, tak bych si to vyčítal. Udělal bych to znovu," řekl Martin Zajíček.

 

KDO BY MĚL CENU LETOS ZÍSKAT, HLASUJTE ZDE

 

Další nominovaný, Pavel Skuhrovec, zachránil z plamenů děti své sousedky. Po půlnoci 18. dubna slyšel explozi a viděl, že u sousedů hoří. I on vyrazil okamžitě na pomoc. V domě zůstala jedenáctiletá dvojčata. Jedno z nich mu skočilo do náruče, pro druhé se odhodlal jít přímo do hořícího domu.

 

 

"Ostatní lidi na mě řvali, abych tam nechodil, že to je nebezečný, já sem ale zařval, že ne, já ho tam nenechám. Vyběhl jsem nahoru. Já jsem prostě nepřemejšlel," vzpomíná Pavel Skuhrovec.

 

V domě nemohl dýchat, v dýmu nic neviděl. Když vyběhl ven, aby se nadechl, už byli na místě hasiči a do domu ho znovu nepustili. Událost bohužel skončila tragicky. Hasiči jedenáctiletého chlapce sice po chvíli našli, ten byl ale bez kyslíku příliš dlouho a zraněním po několika dnech podlehl. Pavel Skuhrovec si to dodnes dává za vinu sobě. V dýmu si totiž prý spletl pokoje.

 

"Nejsem žádnej hrdina. Zachránil jsem děcko, které skočilo do náruče. Přes moji veškerou snahu jsem ale to druhý děcko nenašel," smutní Skuhrovec. Ocenit si podle něj zaslouží nikoli on, ale lidi, kteří rodině po tragédii podali pomocnou ruku. Zařídili jim náhradní ubytování a uspořádali finanční sbírku.

 

 

Za hrdinku mají kolegové také učitelku mateřské školy Darinu Nešporovou. Letos v červnu totiž vlastním tělem uchránila život pětiletého chlapce. Ten den se zrovna vracela s dětmi z vycházky. Bylo po dešti a na skupinku dětí vyřítilo auto, které na silnici dostalo smyk. Přestože se jednalo o vteřiny, Darina Nešporová reagovala pohotově. Tři děti odhodila, čtvrté zalehla. Autu nastavila vlastní tělo a tím pětiletému chlapci zachránila život.

 

"Kdybych ho nezalehla, tak nás to sekne přímo na krk a bylo by to asi smrtelné," řekla TV Nova Nešporová.

 

 

Pak už si pamatuje jen útržky. Od nehody uplynuly čtyři měsíce a ona se stále zotavuje. V nemocnici strávila několik týdnů, další tráví v Jánských Lázních, kde podstupuje rehabilitaci. Měla zlomenou pánev a spálenou celou ruku. Do práce by se chtěla vrátit v prosinci. Jako hrdinka se ani ona necítí.

 

"Podle mě to byl normální čin, který by snad udělal každý, když by tam byl s dětmi, které má na zodpovědnost," dodává Nešporová. Že by to udělal každý, ale není pravda. A proto se Cena Michala Velíška uděluje. Kdo ji převezme letos, o tom rozhodnete vy.

Související témata:
vbo, Bára Divišová TN.cz