drama na božím daru

Záchrana v rašeliništi: Žena zabloudila, přiletěl i vrtulník s termovizí

Záchranná akce na Božím Daru
Zdroj: Horská služba, Horská služba / Profimedia
Záchranná akce na Božím Daru
Téma:

Horská služba, policie i hasiči pátrali v rašeliništi u Božího Daru po ztracené 73leté ženě, která si s pejskem vyšla na houby. Její dcera na ni marně čekala, a když se začala bát nejhoršího, zavolala o pomoc.

Starší žena si vyšla na houby v nevhodné obuvi na Božím daru a ke své procházce si vybrala hodně nevhodný terén. Rašeliniště kolem Božího Daru v Krušných horách může být pořádně zrádné.

 

Pohřešování nahlásila dcera ztracené paní, která na ní marně čekala u zaparkovaného auta na kraji Božího Daru. "Podle jejích informací šla maminka jen v žabkách na kraj lesa na houby a sebou měla malého psa. Zpět ale už nedorazila, takže jsme hned začali uvedenou lokalitu prohledávat částečně pěšky a částečně na terénních čtyřkolkách a v autech,“ popsal okolnosti pátrání Jan Šimeček, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

 

 

Když se ale ženu nedařilo stále najít, záchranáři se začali obávat toho, že žena zabloudila hlouběji do rašelinišť a i vzhledem k tomu, že bylo navečer a mohla se zhoršovat viditelnost, bylo potřeba pátrání zintenzívnět. "Požádali jsme pak o spolupráci Policii ČR a Hasičský záchranný sbor. Policisté přivezli dva psy a psovodi se ještě před námi vydali na stezky, které vedou rašeliništi a v létě nejsou příliš schůdné. Našich 13 záchranářů společně s hasiči a dalšími policisty pak utvořilo rojnici,“ uvedl Jan Šimeček.

 

Ale ani pátrání v těžkém terénu k nalezení ženy bohužel nevedlo. Policisté proto povolali vrtulník s termovizí. "Ten ale létal nad rašeliništi asi pět minut, když nás turisté, kteří věděli, koho hledáme, upozornili, že paní spatřili na kraji silnice za prohledávaným prostorem. Byla v pořádku, když zabloudila, snažila se využít cest mezi rašelinou a postupně se vymotala,“ doplnil Jan Šimeček.

 

 

Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory, po dobrém konci pátrací akce upozorňuje, že především v okolí Božího Daru by houbaři, ale i turisté, měli dát pozor právě na nebezpečná místa v rašeliništích.

TN.cz