Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

podaří se to?

Záchrana ze studny může být otázka hodin. Horníci hlásí pokrok

Záchrana malého chlapce ve Španělsku
Zdroj: Profimedia
Záchrana chlapce trvá už jedenáct dní

Záchrana chlapečka, který před jedenácti dny spadl do vrtu ve španělské Málaze, by už mohla být jen otázkou hodin. Záchranáři se k němu dnes spustí tunelem, který vykopali vertikálně s vrtem. Zbývá tak už jen prorazit čtyři metry dlouho šachtu k místu, kde podle záchranářů dítě je.

Záchranáři doufají, že se na ně po sérii peripetií konečně usměje štěstí. Původní plán vykopat vedle vrtu vertikální tunel zkomplikoval obtížný terén. Narazili totiž na vrstvu žuly, kterou nebylo snadné prokopat. Po provrtání dostatečně hlubokého tunelu zase zjistili, že není dost široký, aby jím mohli spustit klec s horníky.

 

Problém s šířkou tunelu se podařilo inženýrům vyřešit během středy, ve čtvrtek by tedy mohli být první horníci spuštěni dolů, aby začali s prokopáváním horizontálního tunelu k místu, kde se podle nich dvouletý Julen Rosello nachází.

 

Dolů bude posílána vždy dvojice horníků. Pracovat budou na směny, vždy asi 40 - 60 minut. Prorazit čtyři metry dlouhou šachtu bude trvat přibližně den. Horníci totiž budou muset tunel průběžně vyztužovat dřevěnými trámy.

 

 

19

GALERIE: Záchrana chlapce ve Španělsku

Zdroj: Profimedia

Záchrana malého chlapce ve Španělsku - 1

Hodnocení:

 

Vůbec přitom není jasné, jestli batole v místě, kam záchranáři míří, je. Kamera, kterou vrtem spustili, se totiž nedostala až dolů kvůli vrstvě hornin, které dítě při pádu uvolnilo. Jediným vodítkem jsou vlasy, které záchranáři při průzkumu vrtu našli.

 

 

Dítě spadlo do vrtu ve městě Totalán 13. ledna. Na místě byl chlapec spolu s rodiči na pikniku. Vyšetřovatelé teď zjišťují, jestli byla díra vyhloubena legálně.

 

 

Video ze záchranných prací:

mom TN.cz