neštěstí v prešově

Unikátní záběry hasičů z vnitřku paneláku: Schodiště celé zmizelo!

Hana Mikulková
Hana Mikulková, Tomáš Brych
Aktualizováno 7.12. 2019 20:12
Téma:

Policie našla v domě v Prešově zatím těla sedmi obětí tragického výbuchu. Primátorka města Andrea Tručanová informovala o devíti mrtvých, ale později tuto zprávu opravila. Jeden člověk je stále nezvěstný, hasiči předpokládají, že je v nejvyšším patře, do kterého se zatím nemohou bezpečně dostat. Hasiči se dnes dostali dovnitř domu. Po výbuchu zcela zmizelo schodiště. Video najdete v článku.

Slovenští hasiči v sobotu ráno oznámili, že uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. Panovaly obavy, že počet obětí může narůst, což se i potvrdilo.

 

"Vzhledem k tomu, že záchranné práce stále pokračují a situace je složitá, nebudeme nadále informovat o přesném počtu obětí této tragédie, dokud nebudou z budovy vyneseny všechny oběti," napsali hasiči.

 

Ti prohledali už všechny poschodí bytového domu. Źádné další oběti tu nenašli. Jedna nezvěstná osoba by se měla nacházet ve 12. patře, které bylo nejvíc zasažené detonací a následným intenzivním požárem. "Na toto poschodí máme stále velmi omezený přístup. I přes veškerou snahu se tělo zatím nepodařilo nalézt," uvedl mluvčí hasičů Peter Kovalík.

  

Podle evidence města žilo v domě celkem 96 lidí. Prakticky pro všechny se podařilo najít nouzové přechodné ubytování. Své domovy musely opustit i obyvatelé několika okolních domů, které mají vytlučená okna.

 

Premiér Peter Pellegrini už v pátek uvedl, že město dostane na řešení situace milion eur z rezervy předsedy vlády. Město Prešov zveřejnilo číslo účtu, na který mohou lidé přispět pro občany postižené tragickým výbuchem. Sbírku podpořila už i prezidentka Zuzana Čaputová. Informace o sbírce jsou zveřejněné na webové stránce města.

 

Policie včera zadržela dělníky, kteří pracovali na výkopových pracích u bytovky. Podle předběžných informací měl výbuch plynu způsobit právě zásah dělníků do potrubí. K této variantě se přiklání i domovník. Více najdete zde.

 
Příčinu požáru podle slov ředitele krajských hasičů řeší vyšetřovací tým. "Určitě bude souviset s opravou plynu," řekl Ján Goliaš. Dodal, že práci hasičům komplikovalo parkování aut na sídlišti. Stejně byly problémem i stavební úpravy v obytném domě. "Se stavebními úpravami v roce 2017 hasiči nesouhlasili. Byly tam porušeny některé předpisy. Mohlo to způsobit pád schodiště, přes které jsme nemohli lidi evakuovat," zdůraznil Goliaš.

 

Takovýto pohled se naskytl hasičům uvnitř domu. Schodiště po výbuchu zcela zmizelo!

Svědci události popsali okolnosti celého výbuchu. "My jsme byli v prvním patře. Najednou se ozvala rána, vlastně už jsme jen skákali z okna, jinak se nedalo nic," popsala pro TVnoviny.sk obyvatelka domu bezprostřední okamžiky po výbuchu.

 

GALERIE: Výbuch plynu v Prešově - 2. den

1
/
10
Zdroj: TV Markíza
Výbuch plynu v Prešově - muž v horním patře čeká marně na záchranu

TN.cz