nebezpečí

Praskající led zaměstnal záchranáře, z vody vytahovali hned několik lidí

Ivan Berka
Ivan Berka
Aktualizováno 14:22
22.2. 2021 12:55
Téma:

Záchranáři po celém Česku vyráželi o víkendu k lidem, pod kterými se prolomil led na rozmrzajících vodních plochách. Největší počet výjezdů hlásí záchranáři ze středních Čech, Liberecka a Karviné.

Například středočeští záchranáři vyjížděli v neděli odpoledne k rybníku Příkop do Obořiště na Příbramsku. Led se tam prolomil pod jedním z turistů.

 

"Za poslední dny jsme zaznamenali zhruba 10 výjezdů k osobám, které propadly leden. Ve většině případů byli podchlazení. Mnohdy nebyli schopni se sami dostat z té ledové pasti na břeh," uvedla mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

 

Dramatickou záchranu hned dvou lidí v neděli zažili i záchranáři z Karviné na rybníku Mokroš. Tam se led prolomil pod dvěma rybáři. Jeden se dokázal zachránit sám.

 

 

"Druhého museli zachránit naši hasiči, kteří museli jít po ledu 150 metrů. Když se k němu blížili, tak pod nimi ale praskal led. Zbytek trasy se k němu doplazili a pak pomocí záchranných saní a lan se jim podařilo ho vytáhnout z vody," informoval mluvčí záchranářů Lukáš Popp.

 

Komplikovaný zásah mají za sebou také horští záchranáři a letecká záchranná služba z Liberce. Na Semilsku zachraňovali 10letého chlapce. "Chlapec spadl zhruba z 10 metrů do koryta řeky Jizery a bylo podezření na poranění páteře," řekl náčelník Horské služby Jizerské hory David Savický.

 

Odborníci varují, že vstupovat na led v době současné oblevy, je velmi nebezpečné a riskantní.

Související témata:
jh TN.cz