havířov

Záchranáři ošetřili 4 lidi zasažené plynem. Už se ví, co to bylo

Únik plynu v Červeném Kostelci
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Plyn, který zasáhl ve čtvrtek oblast Havířova a dalších obcí v okolí, způsobil mnoha lidem bolesti hlavy a nevolnost. Záchranná služba Moravskoslezského kraje dnes potvrdila, že ošetřila 4 osoby. Inspekce životního prostředí uvedla, že šlo o merkaptan, který se přidává do zemního plynu. Zdroj zápachu se ale najít nepodařilo. Havířovská radnice čelí kritice, že občany nedostatečně informovala.

"Cítil jsem plyn, jako kdybyste pustili sporák. Smrděl celý barák," popisovali obyvatelé Havířova smrad, který se včera přehnal přes město.

 

Havířovská radnice svolala bezpečnostní radu města, ve zprávě na webu města pak radnice doporučila lidem nevětrat. Do ulic města vyjeli měřit škodliviny hasiči, přítomnost žádné nebezpečné látky ale neprokázali.

 

Záchranáři ošetřili čtyři pacienty zasažené neznámou plynnou látkou. "Nejprve byli v poledne záchranáři voláni ke dvěma dívkám, které se nalézaly v prostorách střední školy v Prostřední Suché. Patnáctiletá a o dva roky starší pacientka udávaly nevolnost, závratě a dechové obtíže, projevil se u nich prekolapsový stav," popsal mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

 

 

Následně byla další posádka vyslána do havířovského gymnázia, kde na hřišti zkolabovala šestnáctiletá dívka. Podle svědků byla chvíli v bezvědomí, se záchranáři však již komunikovala. "Všechny tři dívky byly po ošetření, podání kyslíku nebo léků přepraveny do havířovské nemocnice," dodal Humpl.


Záchranáři vyjížděli ve stejné době také k šestadvacetiletému muži, kterému se udělalo nevolno v Havířově před domem na ulici. Tohoto pacienta bylo možno po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ponechat doma, jeho transport do zdravotnického zařízení nebyl nutný.

 

Česká inspekce životního prostředí informovala, že podle jejího zjištění šlo o únik merkaptanu, látky, která se přidává do zemního plynu. Právě její silný zápach pak usnadňuje identifikaci úniku plynu. Odkud se ale štiplavý plyn do ovzduší dostal, se zjistit nepodařilo.

 

Obyvatelé města si stěžují i na přístup k informování veřejnosti. "Neinformovali jste obyvatele. Nijak. Je 16:58 a informace o tom co hasiči naměřili, nebo nenaměřili nejsou. Před polednem plakaly v autobuse děti a vyučující si stěžovali na bolesti hlavy, v okolí vlakového nádraží byl zápach nesnesitelný,“ psal Jozef Ličko na oficiálním facebooku města Havířov.

 

Další lidé kritizují postup magistrátu, protože jsou přesvědčeni, že o přítomnosti plynu v ovzduší měl informovat místní rozhlas. „Město nainstalovalo hlásiče/rozhlas/ za drahé peníze a používá se jen na zkoušky sirén první středu v měsíci,“ napsal další Havířovan.
 

 

Město bude postup informování veřejnosti vyhodnocovat. "Do té doby se k tomu magistrát nebude nijak vyjdařovat," řekla mluvčí magistrátu Michaela Adamcová.

Související témata:
lte TN.cz