Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 1. 2019
kde hrozí nebezpečí?

Záchranáři varují před lavinami! Utrhnout se mohou i ty velké

Lavinové nebezpečí - 1
Zdroj: Horská služba
Horská služba varuje před pádem lavin

Značné lavinové nebezpečí hrozí od dnešního rána v Krkonoších. Riziko pádu laviny stouplo na třetí stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech v těchto chvílích leží asi metr sněhu a lavinu může uvolnit i malé zatížení.

Riziko pádu lavin se v Krkonoších zvyšuje, varuje horská služba. Zatímco ještě ve středu platil druhý stupeň nebezpečí, ve čtvrtek už stoupl na třetí. Podobná situace by měla být také v pátek. Na hřebenech Krkonoš je okolo 100 cm sněhu, jen za posledních 24 hodin napadlo 25 centimetrů.

 

"Sníh padal na ledovou krustu, za působení silného nárazového severozápadního větru (v nárazech až 30 m/s), který přemístil sníh na závětrné svahy. Zde se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích," upozornil Robert Dlouhý z horské služby.

 

Horští záchranáři varují, že ve výjimečných případech může dojít k samovolnému uvolnění i lavin velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Dbát zvýšené opatrnosti byste měli na svazích nad 30 °. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," varoval Dlouhý.

 

 

Třetí stupeň označuje značné lavinové nebezpečí. Pokud se v těchto dnech chystáte na túru, záchranáři vyzývají k velké opatrnosti a doporučují je absolvovat pouze tehdy, pokud máte výbornou znalost lavinové problematiky. Na svahy příkřejší než 35 º byste neměli vstupovat vůbec.

mom TN.cz