nedostatek pomůcek

Záchranářka riskovala v první linii, kraj na ni podal trestní oznámení

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
26.5. 2020 12:36
Téma:

Záchranářka ze Středočeského kraje na začátku koronakrize upozornila na skutečnost, že ona ani její kolegové, kteří nasazují život v první linii, nejsou dostatečně vybaveni ochrannými pomůckami. Nyní si asi právě kvůli své stížnosti vysloužila trestní oznámení, které na ni podal Středočeský kraj vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO).

"V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos... tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, psala záchranářka v otevřeném dopise. A to asi neměla dělat.

 

Sice byla v první linii, nasazovala vlastní zdraví, aby pomohla ostatním, ale jako odměnu si vysloužila od hejtmanky Středočeského kraje trestní oznámení. "Podle našich informací má Záchranná služba dosatek ochranných pomůcek,“ tvrdila v reakci na otevřený dopis v březnu Jermanová. Jenže to asi nebyla zcela pravda.

 

 

Jak jinak si totiž lze vysvětlit znění sms zprávy, kterou prý zdravotníci od svých nadřízených po zveřejnění otevřeného dopisu dostali. "Kdo umí šít, ať si ušije látkovou roušku,“ měl znít pokyn. Proč by bylo třeba šít látkové roušky, kdyby měli záchranáři dostatek ochranných pomůcek?

 

Jermanová ale pro televizi Nova řekla, že trestní oznámení nesměřuje přímo na zdravotnici, byť je tam její jméno, ale na regionální zpravodajský portál, který z otevřeného dopisu citoval. "Zneužil otevřeného dopisu paní záchranářky. Vydal bez našeho vyjádření v době nouze a krize článek, následně byl Středočeský zavalen různými telefonáty od občanů, že se bojí volat záchranku," vysvětlila Jermanová v úterý.

 

Anketa

Komu v tomto sporu důvěřujete?

Hlasovalo 2139 lidí.

"Oznámení směřuje zejména na článek, je tam jméno i paní záchranářky, což mě mrzí. Neumíme v tu chvíli rozlišit, kdo za to může, není to cíleno na paní záchranářku, a jestli to tak vnímá, tak mě to mrzí," doplnila Jermanová. Trestní oznámení je ale podle ní v pořádku.

 

Trestním oznámením na záchranářku se má zabývat policejní oddělení boje proti extremismu a terorismu. "Mám mít strach, že jsem řekla pravdu. To už jsme opravdu jako v padesátých letech,“ řekla záchranářka v České televizi, která na trestní oznámení upozornila.

 

TN.cz