dojemný příběh

Zachránila stovky životů, bomba jí utrhla nohu. Teď má medaili

Téma:
pes

Svět dojalo gesto Velké Británie, která nejvyšším vojenským oceněním odměnila fenku německého ovčáka Luky. Ta věrně sloužila spojencům v Afghánistánu, dokud jí nastražená nálož neutrhla nohu. Luka je prvním oceněným psem americké armády, kterému Britové medaili udělili...

Luka sloužila v námořní pěchotě americké armády šest let. V Iráku a Afghánistánu absolvovala více než 400 misí, při kterých hledala především ukryté zbraně a výbušniny nebo nastražené nálože. Jedna z nich se jí ale stala osudnou.

 

23. března 2012 šla Luka se svým psovodem desátníkem Juanem Rodriguezem na obhlídku tak jako obvykle. Oba sloužili v předních liniích, aby chránili vojáky vzadu. Pod kupkou sena v makovém poli Luka úspěšně objevila ukrytou nálož, která měla mezi spojeneckými vojáky zabíjet.

 

 

Když psovod Luku vyslal po stopě, vybuchla přímo pod ní další nastražená nálož. Ta fence utrhla přední nohu a těžce ji popálila na hlavě, krku a hrudi. Desátník Rodriguez jí okamžitě poskytl první pomoc - zaškrtil jí nohu, ovázal rány a povolal zdravotníky lékařského evakuačního týmu Medevac.

 

"Exploze byla obrovská. Okamžitě jsem se obával nejhoršího. Rozběhl jsem se k ní a viděl jsem, jak zápasí při pokusech postavit se na nohy. Zvedl jsem ji, běžel k úkrytu do blízkého lesa, použil škrtidlo a zavolal jsem zdravotníky, aby nás vyzvedli," vzpomínal pro britský The Telegraph na dramatické chvíle desátník Rodriguez.

 

GALERIE: Brity oceněná fena Luka

1
/
4
Zdroj: ČTK
Brity oceněná fena Luka - 1

 

Rodriguez ale Luku neopustil a dokonce v nemocnici vedle ní i spal: "Zůstal jsem s ní po celou dobu jejího uzdravování. Zachránila můj život při tolika příležitostech... Musel jsem být s ní, když mě potřebovala." Už po deseti dnech se Luka postavila na nohy, tentokrát už jenom tři.

 

Po zranění Luka odešla z aktivní služby. Dnes je jí dvanáct let a žije se svým předchozím psovodem z Iráku, seržantem Chrisem Willinghamem a jeho rodinou, v Kalifornii. Ten s ní také přijel do Londýna, aby si převzala Dickinovu medaili.

 

 

Dickinova medaile je nejvyšší ocenění, jakým Britové odměňují věrná zvířata v armádě. Je zvířecí obdobou slavného Viktoriina kříže, nejvyššího ocenění pro "lidské" vojáky. Dickinova medaile se uděluje od roku 1943. Jejími držiteli se zatím stalo 31 psů, 32 poštovních holubů z druhé světové války, tři koně a kocour Simon.

tn.cz / David Garkisch