Výjezdy kvůli banalitám

Záchranku lidi volají kvůli kocovině i puchýřům! Sanitky nestačí

Věra Müllerová
Věra Müllerová
22.8. 2019 13:02
Téma:

Brněnští záchranáři jsou zahlceni zbytečnými výjezdy. Lidé je kromě vážných případů stále častěji volají i k banalitám, jako jsou puchýře nebo kocovina.

Výjezdů záchranky v Brně stále přibývá. Před rokem dostali záchranáři posádku navíc, ale ani s touto posilou nezvládají nápor pacientů. Za posledních pět let vzrostl počet výjezdů o 14 tisíc.

 

Lidé přitom sanitku stále častěji volají kvůli banálním důvodům. Lékařům se stalo, že zasahovali u puchýřů, vyčerpání z práce, malíčku skřípnutému ve dveřích a dokonce i u nevolnosti po bujarém večírku.

 

Volající řeknou například, že je bolí na prsou, a dispečink musí vyslat pomoc. Často záměrně lžou a mlží. Když se jich operátor začne podrobně vyptávat, chovají se agresivně.

 

 

Přes den je v Brně k dispozici 20 posádek. Za 24 hodin odbaví dispečink i přes tisíc hovorů nejen od pacientů, ale i z ostatních záchranných složek a nemocnic. Denně mají okolo 300 výjezdů.

 

Podle záchranářů by mohlo pomoci posílení méně nákladných převozových služeb, které by spadaly přímo pod nemocnice. Situací se zabývá i ministerstvo zdravotnictví.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz