koronavirus v česku

Žáci prvního stupně se vrátí do škol. V lavicích jich čekají sotva polovinu

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 20. 5. 2020
Téma:

Po více než dvou měsíční pauze se do školních lavic vrací žáci prvního stupně. Školy upravují třídy, aby splnily přísné hygienické podmínky. Příliš velká účast studentů se ale nečeká.

Jediné dítě v lavici, větší rozestupy, dezinfekce, roušky nebo teploměry. To je v kostce to nejdůležitější, bez čeho se teď základní školy neobejdou.

 

Žáci prvních stupňů mohou totiž již od pondělí nastoupit k výuce. Ředitelé základních škol každopádně počítají, že žáků nastoupí zhruba tak polovina.

 

"Na prvním stupni máme celkem 227 žáků a z toho 140 se ke včerejšímu odpoledni nahlásilo, že nastoupí," uvedl Pavel Dvořák, ředitel ZŠ Dřevnická Zlín.

Ve školách to teď vypadá jako na konci prázdnin. Ve velkém se uklízí, dezinfikuje se podlaha nebo zábradlí na schodištích, učitelé si chystají třídy.

 

Mnohé třídy budou rozdělené, v každé učebně může být totiž jen maximálně patnáct dětí. Velký problém je třeba s jídelnami.  

 

"Budeme vydávat jídla, která jsou na výdej jednoduchá, tzn. velmi rychlá, jako např. rizoto...," okomentoval problém se školním stravováním zástupce ředitele ZŠ Křiby Zlín Pavel Růžička. 

 

Učitelům prvního stupně někde vypomohou jejich kolegové z druhého stupně - tam se totiž obnovila výuka jen pro deváťáky. Zpátky ve třídách jsou na mnoha místech ještě ti nejmenší - děti z mateřských škol.

 

Související témata:
jh TN.cz