Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 2. 2018
popeleční středa

Začíná přísný 40denní půst: Víte, co všechno byste si měli odepřít?

Popeleční středa
Zdroj: Profimedia
Popeleční středa (ilustrační foto)

Po týdnech oslav a bujarého veselí nastává křesťanům přísnější režim. Popeleční středou, která připadá právě na dnešek, jim začíná 40 dní dlouhý půst, který skončí až na Velikonoce. Velikonoční neděle letos vychází na 1. dubna.

Popeleční středa je pro křesťany významným dnem. Ode dneška se totiž začínají připravovat na jedny ze dvou největších svátků v celém roce. Čtyřicetidenní půst končí oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

 

V tento den dělá kněz věřícím na čele křížek z popela. Jde o popel z ratolestí (u nás kočiček) posvěcený na Květnou neděli minulého roku. Farář přitom pronáší slova: "Pomni člověče, že prach jsi a v prach se navrátíš," která mají odkazovat k lidské pomíjivosti.

 

A co vlastně křesťanský půst všechno obnáší? Nejde jen o zdržení se jídla a abstinenci, ale může zahrnovat i jiné věci – například obdarování potřebných či konání dobrých skutků. Během této doby se má člověk soustředit na to, aby byl lepším křesťanem. Jedinou dobou, kdy si mohou od přísného půstu odpočinout, jsou neděle – ty se do postní doby nepočítají.

 

 

V minulosti byla postní praxe poměrně náročná. Nejedlo se maso, ryby, vejce, ani mléčné produkty. A bylo zvykem jíst jen jednou denně. V současnosti už to tak tvrdé není. Přísný půst by měli katolíci od 14 do 60 let dodržovat na Popeleční středu a na Velký Pátek. V tyto dny si smí dát jen jedno velké jídlo, které by nemělo obsahovat maso.

 

S Popeleční středou se pojí i nejrůznější tradice, píše web cesketradice.cz. Například na Přeloučsku chodily ve středu ráno ženy s hrncem rozpuštěného mýdla a potíraly tváře mužům, kteří se ještě nevyspali z masopustních oslav. Pánové se mohli vykoupit penězi, za které si potom ženy obstarávaly sladký likér zvaný rosolka.

 

Na Ledečsku chodíval o Popeleční středě směšně oblečený člověk od domu k domu a hledat ztracený Masopust. Obvykle pak doprovázen smíchem prohledával každý kout stavení. Za odměnu dostal zbytky právě z Masopustu.

 

Na Bydžovsku zase o Popeleční středě nesměli prát prádlo – zůstalo by prý po celý rok černé. A napít se v tento den svěcené vody vás údajně celý rok ochrání před komáry.

mom TN.cz