Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2018 21:15
Připlatíme si?

Začíná prodej vánočních stromků! Obchodníci promluvili o ceně

Zdroj: TV Nova

Do Vánoc zbývá necelých pět týdnů a pro lesníky nastává těžké období. Už o tomto víkendu totiž začne prodej vánočních stromků. Dobrou zprávou je, že nebudou dražší než loni. A nejvíc prý půjdou na odbyt jedle.

Uřezat motorovou pilou, přímo na plantáži zabalit, naložit na vlečku a odvézt. Každoroční kolorit, který znají v druhé polovině listopadu mnozí pěstitelé a brigádníci.

 

Letošní suché a teplé léto pěstitelům jehličnanů nepřálo, malé sazenice usychaly. Stromky, které se v těchto dnech sklízejí, ale rozmary počasí nepoznamenaly. "Jedle má dlouhý kořen, kulový, takže ona si tu trošku vody, co potřebuje, najde," uvedl pěstitel Ivan Stejskal.

 

Na symbolech vánočních svátků Češi nešetří. Od prodejců si každoročně odnesou přes 1,3 milionu stromků. Každoročně za ně utratí stovky milionů korun. Prakticky všechny se už dnes pěstují na plantážích.

 

 

"Stromky už jsou ve fázi vegetačního klidu, takže vydrží bez problému třeba do února," prohlásil Stejskal. "Je nutné ho dát na nějaké chladné místo, je dobré, když na něho prší, sněží, hlavně ho nedávat někam do bytu," doporučuje další pěstitel vánočních stromků Tomáš Pliska.

 

Právě stromky z plantáží už dávno převálcovaly kdysi módní umělé. Navíc budou asi jednou z mála věcí, za které si nepřiplatíme. Prodejci slibují, že se ceny proti loňsku nezmění. Kupující ale musejí počítat, že víc za ně zaplatí ve velkých městech.

Petr Zapletal/epa TN.cz