Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velký přehled

Začínají platit nové jízdní řády vlaků! Co se mění ve vašem kraji?

Zdroj: TV Nova

V neděli 9. prosince začnou platit na železnicích nové jízdní řády. Řídit se jimi budeme až do 14. prosince 2019. Zatímco v některých krajích posílí počet spojů, jinde se musejí cestující připravit na omezení. Připravili jsme pro vás velký přehled.

Rozsah regionální dopravy bude oproti počátku letošního roku navýšen. K nejvýznamnějším změnám bude patřit obnovení přímých víkendových vlaků Hradec Králové – Trutnov – Svoboda nad Úpou, zavedení dalšího spěšného vlaku Trutnov – Hradec Králové v pracovní dny, doplnění rychlíkového spojení Prahy a Hradce Králové o víkendu a posílení rekreační dopravy v oblasti Adršpašských skal a Podzvičinska.

 

Celkem bude v novém období zavedeno 711 tras regionálních vlaků. V pracovní den bude vypraveno 633 vlaků, v sobotu 478 a v neděli 489. Dále na území kraje denně pojede 50 dálkových vlaků, podobně jako v současném jízdním řádu.

 

Nejrozsáhlejší výluková činnost Správy železniční dopravní cesty v rámci modernizací a revitalizací tratí je plánována v úseku Náchod – Hronov a dále bude pokračovat komplexní rekonstrukce stanice Jaroměř, která začala v tomto roce. Naopak byla posunuta další etapa modernizace tratě Pardubice – Hradec Králové.

 

Nejpodstatnější změny nastanou na tratích:

Týniště nad Orlicí, Náchod, Broumov

Jaroměř-Pardubice, Hradec Králové - Trutnov, Jaroměř - Stará Paka

Ostroměř. Stará paka, Hostinné, Vrchlabí, Teplice nad Metují

Jičín - Kopidlno - Nymburk, Chlumec nad Cidlinou - Křinec,

Libuň - Sobotka

Na konkrétní změny se podívejte TADY.

 

 

Na jihu Čech se cestující žádných velkých změn obávat nemusejí. České dráhy v Jihočeském kraji denně vypraví 346 vlaků, z toho 264 v pracovní dny a o víkendech 178. "V Jihočeském kraji je rozsah regionální dopravy v příštím roce nezměněn. Pro cestující to znamená stejné polohy vlaků jako v letošním roce," říká Jiří Kafka, ředitel Regionálního obchodního centra České Budějovice.

 

Nadále bude pokračovat budování IV. tranzitního koridoru, který cestujícím v budoucnu nabídne rychlé spojení s Prahou i zkrácení jízdní doby rychlíků z rakouského Lince přes České Budějovice do Prahy.

 

Nejzřetelnější změnou v mezistátní i vnitrostátní dálkové dopravě je na většině tratí odklon od pojmenování jednotlivých vlaků a jejich náhrada jednotnými jmény platnými pro celou linku:

Ex 7 Jižní expres Praha – České Budějovice / Linz,

R 11 Rožmberk Brno – České Budějovice / Plzeň,

R 11 Bezdrev České Budějovice – Plzeň,

R 17 Vltava Praha – České Budějovice,

R 26 Otava Praha – Písek – České Budějovice.

 

Jaké změny nastávají ve vlakové dopravě v Libereckém kraji, na Vysočině a v Olomouckém kraji, se podívejte na následující straně

 

mom TN.cz