Rusko a USA

Začnou zase závody ve zbrojení? Dohoda o raketách už neplatí

Trump, Putin
Zdroj: Profimedia
Donald Trump a Vladimír Putin
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 12:06
2.8. 2019 12:02
Téma:

Spojené státy a Rusko v pátek oficiálně vypověděly Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987. Rusko prý dohodu dlouhodobě porušovalo, to však Moskva odmítá.

"Americký prezident Donald Trump učinil rozhodnutí, že by Spojené státy měly ukončit dodržování smlouvy z roku 1987 o kontrole zbraní, známou jako INF," oznámily podle agentury Reuters americké úřady.


Spojené státy již před půlrokem naznačily, že chtějí smlouvu vypovědět, pokud ji Rusko nezačne dodržovat. "Spojené státy se nebudou účastnit dohody, kterou Rusko úmyslně porušuje," prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.


Rusko americká obvinění popřelo. Spojené státy se prý snaží jen o vytvoření falešných záminek k ukončení dohody. Rusové také odmítli zničit nově vyvíjené rakety Novator 9M729, čímž podle Američanů Rusko dohodu obchází.

 


Podle agentury AP se Spojené státy nyní chystají testovat novou střelu, která by podmínky dohody porušovala.


Smlouvu INF v roce 1987 podepsali v Bílém domě americký prezident Ronald Reagan a generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Michail Gorbačov. Smyslem byla likvidace balistických raket a střel s plochou dráhou letu o maximálním doletu 5500 kilometrů. Díky smlouvě výrazně klesl počet jaderných zbraní obou mocností.
 

TN.cz