Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.10. 2018 09:57
Chtějí vyšetřování

Němci Saudům slíbené zbraně neprodají kvůli vraždě novináře

Dělo a dělostřelba
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto.

Německo by nemělo schválit dodávky zbraní do Saúdské Arábie, dokud se nevyšetří okolnosti smrti novináře Jamala Khashoggiho. V programu německé veřejnoprávní televize ARD to v sobotu řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Zpochybnil tak zářijové rozhodnutí Berlína prodat do Rijádu německý dělostřelecký systém.

"Dokud vyšetřování probíhá, dokud nevíme, co se tam stalo, není důvod k pozitivním rozhodnutím ohledně vývozu zbraní do Saúdské Arábie," řekl ministr v pořadu Tagesthemen.


Důrazná slova na adresu Saúdské Arábie v sobotu večer zazněla i z Bruselu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila Khashoggiho smrt za "krajně pobuřující".

 

 

Evropská unie podle ní "trvá na zevrubném, důvěryhodném a transparentním vyšetřování, které odhalí všechny okolnosti novinářovy smrti. EU žádá, aby se pachatelé ze svého činu plně zodpovídali".


Zdrženlivé stanovisko naopak potvrdil prezident USA Donald Trump. Na volebním shromáždění v Nevadě prohlásil, že nedostatek informací o místě, kde se nachází tělo Khashoggiho, je znepokojivý. Poznamenal nicméně, že saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán zřejmě o zabití novináře nevěděl.

 


"Zrušení dodávky vojenského zařízení do Saúdské Arábie by mnohem víc poškodilo nás než je," varoval americký prezident a dodal, že USA mají i jiné možnosti reakce včetně sankcí.


Khashoggi se podle listu The New York Times snažil bojovat s twitterovou kampaní Rijádu, kterou královský dvůr s pomocí trollí farmy v hlavním městě rozpoutal proti exilovým kritikům. Khashoggi měl podle listu v zahraničí financovat armádu dobrovolníků pro boj s demagogií Rijádu. Zahájení tohoto boje oznámil jedenáct dní před smrtí.

tn.cz / ČTK