Nedostatek zubařů

"Žádný zubař nebere," říká Verča ze vsi. S miminkem dojíždí 40 km

Žena u zubaře
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Mladá maminka se přestěhovala na vesnici u Kyjova, široko daleko ale není žádný zubař, který by přijímal nové pacienty. S pětiměsíčním miminkem tak má jedinou možnost - jezdit do 40 kilometrů vzdáleného Brna na pohotovost. Podobných případů jsou stovky.

Veronika se s rodinou přestěhovala do Násedlovic v okrese Kyjov. V okolí ale není žádná stomatologická ordinace, která by nabírala nové pacienty. Pokud potřebuje akutní zákrok, musí dojet na pohotovost do Brna, které je vzdáleno asi 40 kilometrů.

 

"Tam mi to jen provizorně opraví a řeknou: 'Zajděte si ke svému zubaři!' Ale kde ho tu mám hledat, když tu není? Mám malé, pětiměsíční dítě. Jak se asi dopravím do Brna k zubaři? Nemůžu k němu dojíždět," stěžuje si maminka, kterou prý zub bolí už několik dní a kvůli kojení nemůže brát prášky.

 

"Když jsem se o tom zmínila jedné zubařce, tak mi řekla jeďte na pohotovost a u nás se stavte za 14 dní. A já si myslela, že i zubař by měl ošetřit pacienta, i když u něj není registrován," píše Veronika v dopise, který kromě redakce TN.cz adresovala také ministerstvu zdravotnictví.

 

Ani v Brně ale není jednoduché najít zubaře, který by nové pacienty přijímal. Problém mají obce po celé republice snad s výjimkou Prahy. Ministerstvo o potížích pacientů ví a snaží se vše řešit dotacemi pro zubaře, kteří si zřídí ordinaci v odlehlém městě nebo vesnici.

 

 

Stomatolog může dostat dotaci až do výše 1,2 milionu korun, o příspěvek je možné žádat do konce roku 2021. Samotný problém podle ministerstva nespočívá v nedostatku zubařů, ale v jejich nerovnoměrném rozmístění. "Naším cílem je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Zubaři ale musí do tří let přijmout nejméně 1500 pojištěnců, aby dotaci mohli čerpat. Smlouvu pak musí mít zubní lékař, který dostává peníze od státu, alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a děti do 15 let a senioři nad 65 let musí tvořit alespoň 10 procent jeho pacientů.

 

Do začátku března ale dotaci využilo jenom 11 lékařů. Na jejich náklady ministerstvo poskytlo dohromady 12 milionů korun. Peníze vyčleněné na dotační program by mohly pokrýt přibližně stovku žádostí.

 

Podívejte se na archivní reportáž TV Nova o dotacích pro zubaře:

epa TN.cz