rozhovor "Čeští teroristé"

ZADRŽENÍ ČEŠI: "Měli štěstí, že je rovnou nezastřelili," říká expertka

Zadržení Češi v Turecku
Zdroj: turecká policie / Şırnak, Mete Sohtaoğlu
Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadrželi Turci a považují je za teroristy

Na hranicích Turecka byli zadrženi dva Češi. Turecko je vzhledem k jejich napojení na kurdské jednotky považuje za Teroristy a čeká je soud. "Měli velké štěstí, že je při tom Jordánci rovnou nezastřelili," říká v rozhovoru pro TN.cz novinářka a humanitární pracovnice Lenka Klicperová, která často jezdí do oblastí, kde se válčí s Islámským státem.

TN.cz: Myslíte si, že měli oba Češi všechno dobře promyšlené a zjištěné? Věděli, jaká rizika podstupují? Nepodcenili něco?

Lenka Klicperová (LK): Chovali se podle mého názoru naprosto nezodpovědně. Byli pár dní před zatčením vyhoštění z Jordánska (pokusili se ilegálně dostat přes jednu z nejstřeženějších hranic do Sýrie, měli velké štěstí, že je při tom Jordánci rovnou nezastřelili), v Istanbulu opustili letiště a vydali se stopem po Turecku, aby překročili hranice do Iráku. V případě Všelichové, která už byla v létě z Iráku vyhoštěna, je pro mě toto rozhodnutí důkaz naprosté absence zdravého rozumu. Navíc s facebookovým profilem plným symbolů YPG a YPJ a stylizováním se do role bojovnice. Jestli si s sebou vezla ještě vlajky kurdských milici, tak to už ani nekomentuji. Přesto všechno, že se dvojice dostala do potíží vlastním nerozumným chováním, je nyní důležité se soustředit na to, aby je alespoň deportovali z Turecka domů. Je třeba pomáhat každému občanovi ČR, který se v zahraničí dostane do potíží.

 

TN.cz:  Znáte zadržené Čechy osobně? Co si myslíte o jejich činnosti v rámci kurdských milic?

LK: Osobně jsem se setkala s Všelichovou, s Farkasem jen přes Facebook. Oni se velice často naváželi do naší práce s kolegyní Markétou Kutilovou v rámci naší novinářské činnosti v Sýrii a sbírky SOS Kobaní, která nám na místě funguje. Vrátily jsme se s kolegyněmi minulý týden ze Sýrie, kam jsme vezly peníze ze sbírky SOS Kobaní a díky dárcům z ČR jsme podpořily značnou částkou místní školství a děti, jimž jsme nakoupily zimní oblečení. Všelichová v médiích ráda hovořila o své charitativní činnosti, já jsem ale žádné výsledky nikde neviděla. Mluvila stále o tom, co bude dělat, ale skutek utek. Jsem si jistá, že ona určitě s YPJ nebojovala nikde, nedostala se ani na žádnou frontovou linii. Farkas tam byl delší dobu, možná prošel přijímačem YPG, ale že by se zapojil do bojů, o tom pochybuji. Že má fotografie v uniformě se zbraní v ruce - to opravdu není důkaz žádného bojování. Takhle se můžete vyfotit na každém checkpointu.

 

 

TN.cz: Víte o dalších občanech ČR, kteří podstupují něco podobného? Co byste poradila lidem, kteří plánují cestu do této nebezpečné oblasti?

LK: Ne, v minulosti působilo v jednotkách YPG několik Čechů, ti už ale odjeli. Válečná zóna není turistická oblast, lidé by si to měli uvědomit, pokud by uvažovali o tom tam jet. Je potřeba znát dobře místní poměry, mít kontakty...a přemýšlet.

 

 

TN.cz: Co podle vás teď zadržené Čechy čeká? Mají naději na brzký návrat do vlasti?

To se dá zatím těžko odhadovat, ale je to určitě závažné i vzhledem k dění v Sýrii. Turecko považuje Kurdy a jejich milice za své nepřátele číslo jedna. V Turecku je výjimečný stav, i proto je možné, že se soud bude táhnout. A záleží na diplomatech, jak rychle a jestli vůbec se jim podaří vyjednat deportaci do ČR.

 

TN.cz: Češi jeli do oblasti údajně pomáhat se stavbou nemocnice, může to být v očích tureckých zákonů polehčující okolnost?

LK: Tento projekt je naprosto nesmyslný od samého začátku. Hranice do Rožavy je téměř neprostupná, legálně je obtížný i pohyb osob přes hranici, natož nějakého materiálu ve větším množství. Na místě působí několik profesionálních organizací a i ty mají velké problémy s prací na místě. Navíc Všelichová s Farkasem na nemocnici nemají dostatek financí. Takový projekt vyžaduje o mnoho více profesionality, než předvádějí tito dva. Pokud nemají zajištěný ani legální vstup do země pro sebe, nedovedu si představit, jak by tam chtěli dostat polní nemocnici. Navíc stěžují a komplikují práci ostatním seriózním neziskovkám na místě. To nemluvím o komplikacích, které způsobila Všelichová již předtím konzulátu v Erbílu.

 

TN.cz: Máte nějaké informace o podmínkách v tureckých věznicích? Tušíte co mohou Češi prožívat ve vazbě? Jak s nimi může být (a bude) zacházeno?

LK: Ne, o tom nemám informace, Turecku se snažím vyhýbat právě z důvodů, abych někde nebyla úplně zbytečně zadržena. I když jsem novinářka, Turecko by mne zajisté považovalo také za podporovatelku kurdských milic. Svoboda slova v Turecku neexistuje a novináři jsou terčem šikany Erdoganova režimu.

 

Lenka Klicperová je novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, od roku 2004 šéfredaktorka časopisu Lidé a Země, který patří mezi nejstarší dosud vydávaná periodika v ČR a zaměřuje se na reportáže z cizích zemí. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku. Od roku 2010 také pravidelně jezdí do Afghánistánu (čtyři cesty). Zaměřuje se na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Poslední dva roky se intenzivně zabývá válkou proti IS v Iráku a Sýrii, je spoluautorkou mnoha reportáží a také dvou knih Islámskému státu na dostřel I a II. Své reportáže publikuje nejen v domovském časopise, ale spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Věnuje se také přednáškové činnosti. - zdroj: http://lenkaklicperova.cz/o-mne/

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o zadržených Češích v Turecku: 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÉ ZÁBĚRY: Nejděsivější video z 11. září znovu nahání hrůzu! Tohle už se nesmí opakovat

DRAMATICKÝ MOMENT: Zatkli dětského teroristu a strhli mu výbušný pás z těla! Snímek děsí lidi

 

Štěpán Hrubý TN.cz