vyšetřování pokračuje

Záhada na ISS. V Sojuzu objevili další otvor po vrtání

Kosmická loď Cygnus s modulem Sojuz MS-09 v pozadí
Zdroj: NASA
Téma:

Na plášti ruské lodi Sojuz MS-09, která je napojená na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) objevili experti další díry po vrtání, informuje ruská agentura Tass s odkazem na vlastní zdroje v ruském vesmírném a raketovém průmyslu. Otvory objevili na vnějším štítu lodi, který od modulu dělí 15 milimetrů prostoru.

Po poklesu tlaku na ISS 30. srpna byla v ruském Sojuzu objevena malá díra. Dvoumilimetrovým otvorem vzduch unikal naštěstí jen velmi pozvolna, kosmonauti na stanici tak měli dost času k její opravě.

 

Po vyřešení situace se rozjelo intenzivní vyšetřování. Zatím není jasné, jak otvor vznikl, spekulovalo se o nárazu cizího tělesa, následně se přistoupilo k vyšetřovací verzi, že byl modul poškozen už ve výrobním závodu, to se ale nepotvrdilo.

 

Ruská agentura Tass nyní přišla s informací, že nebyl provrtán jen modul, ale také ochranný plášť vesmírné stanice. "Stopy po vrtání nebyly objeveny jen uvnitř obytných prostor, ale také na ploše štítu proti meteoritům, který kryje stanici zvenčí a je od ní vzdálen 15 milimetrů," cituje Tass svůj zdroj z ruského vesmírného průmyslu.

 

Při vrtání měl podle zdroje vrták projít celou stěnou modulu a následně narazit do štítu, podle této teorie by tak díra vznikla zevnitř.

 

 

Ruský portál Kommersant ve středu informoval, že podle jedné z vyšetřovacích verzí měli díru navrtat američtí astronauti kvůli nemoci jednoho z nich. Tím by se musel uspíšit návrat na Zemi. Ruská vesmírná agentura tuto skutečnost nepotvrdila, velitel ISS Andrew Feustel tuto verzi důrazně odmítl s tím, že je ostudné mluvit o tom, že by s tím někdo z posádky měl něco společného.
 

klma TN.cz