Český trapas na Slovensku

Proč přijel Zeman na pohřeb pozdě? Výmluva na počasí nesedí!

Zemal přijel na pohřeb Kováče pozdě
Zdroj: Twitter/TA3
Miloš Zeman přijel na pohřeb Michala Kováče pozdě
Téma:

Kancelář prezidenta a vlastně celý Hrad včetně Miloše Zemana se zaplétají do dalšího skandálu. Zeman totiž nestihl pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče a přijel pozdě - i s Václavem Klausem, kterého vzal na palubu letadla s sebou. Vysvětlení Hradu, že šlo o zdržení kvůli počasí při letu, se zbortilo jedním telefonátem na řízení letového provozu...

Existuje jen málo věcí trapnějších než zmeškat pohřeb. Trapnost se násobí, pokud jste k tomu navíc hlava státu a stojíte v čele oficiální delegace své země. A přesně to se povedlo Miloši Zemanovi, potažmo lidem z jeho kanceláře, kteří cestu na pohřeb do Bratislavy plánovali.

 

Miloše Zemana, exprezidenta Václava Klause a celou českou delegaci nevpustili do Rytířského sálu bratislavského hradu. Přijeli totiž pozdě. Prezident, neprezident (nebo dokonce dva) - rušili by ostatní smuteční hosty. Zemanovi s Klausem pak nezbylo než se zesnulému Kováčovi poklonit před hradem, při převozu rakve na závěr obřadu.

 

 

Na tento incident upozornili jak slovenští, tak čeští novináři. A hned se jim za to dostalo od mluvčího Jiřího Ovčáčka na Facebooku pádné odpovědi: "Buranským novinářům je Michal Kováč absolutně ukradený. Celý pohřeb jen opět zneužívají k antizemanovským útokům. Ostuda."

 

Ovčáček se také vyjádřil k tomu, proč Zeman pohřeb nestihl: "Důvodem zpoždění bylo špatné počasí při letu do Bratislavy." Jenže něco tu nesedí a zdá se, že cestu někdo zřejmě od počátku špatně naplánoval.

 

GALERIE: Rozloučení s Michalem Kováčem

1
/
14
Zdroj: TN.cz
Rozloučení s Michalem Kováčem - 1

 

Na webu Pražského Hradu visí itinerář cesty, kde je uvedeno: "11:35 - příjezd na Bratislavský hrad, uctění památky zesnulého, projevení soustrasti rodině". Jenže slovenská strana v Bratislavě plánovala kondolence v Rytířském sále začít už o půl hodiny dříve: "11.00 - Kondolencia rodine zosnulého prezidenta pre pozvaných hostí v Rytierskej sieni Bratislavského hradu". Jak dokládají záběry televize TA3, Zeman z limuzíny vystupoval dokonce až v 11:44. Kondolence pozůstalým ve skutečnosti podle svědků začaly už v 10:30. Byly rozepsané téměř po minutách a zahraniční delegace byly na řadě v 11:30.

 

Ovčáčkovo vysvětlení začalo záhy dostávat veliké trhliny. Žádné špatné počasí - tedy takové, které by vedlo ke zpoždění letu, nepanovalo. Potvrdilo to i bratislavské letiště. Žádné zpoždění letů se na něm dnes nekonalo, český speciál přistál bez problémů, v Bratislavě bylo běžné počasí a dvanáct stupňů nad nulou.

 

Podle informací TN.cz navíc odletěl vládní speciál z Prahy v 10:54, ale podle letového plánu se tak mělo stát už v 10:30. Logicky ale pozdní odlet neznamená, jak tvrdí Ovčáček, " špatné počasí při letu". Navíc ani nad pražským letištěm nepanovala žádná slota, která by lety zastavila nebo tak zásadně zpozdila.

 

První slovenský prezident zemřel 5. 10. ve věku 86 let v Nemocnici svatého Michala v Bratislavě. Selhalo mu srdce.

 

Podívejte se na reportáž z rozloučení:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KRUTÝ ŽIVOT: Nešťastná Dara Rolins nebyla na pohřbu svého otce! Ukázala, co hrozného se jí stalo

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR: "Pro mě byl táta úplně nejlepší táta na světě." svěřila se dcera Stanislava Grosse

tn.cz / gar