Fascinující úkaz

Záhada na řece! "Mimozemský" rotující disk z ledu zaujal svět

Téma:

Kruhy v obilí už neletí, mimozemšťané teď za sebou evidentně zanechávají zamrzlé disky na hladině řek. Tak alespoň zní jedna z reakcí na pozoruhodný a velmi unikátní jev, který se vytvořil na americké řece Presumpscot ve státe Maine.

Obyvatelé amerického města Westbrook mají novou atrakci, která fascinuje nejen Američany, ale celý svět. Na tamní řece se vytvořil obří rotující disk z ledu, který okamžitě vyvolal vlnu spekulací.

 

Fascinující disk, který při pohledu shora připomíná Měsíc, se na řece objevil náhle a podle některých se jedná o zchlazovací přístávají dráhu pro mimozemské vesmírné lodě.

 

GALERIE: Na řece rotuje obří ledový disk

1
/
6
Zdroj: Facebook / Twitter, City of Westbrook
Rotující ledový disk na řece - 1

 

Podle vědců se lidé nemusí obávat invaze obyvatel cizí planety - jedná se o zcela přirozený jev, který je ale dost vzácný. Tento neobvyklý úkaz nastává ve chvíli, kdy se do víru dostane hromada zmrazek, anebo se kus ledu odtrhne od jiného a začne se otáčet. Jakmile začne rotovat, jeho strany se osekají do tvaru kruhu.

 

Kromě toho, že k něčemu takovému příliš často nedochází, je tento disk specifický také kvůli své mimořádné velikosti. "Ledové disky obvykle nejsou tak velké. Mohlo by se jednat o světový rekord," řekl profesor Libbrecht, který vyučuje fyziku na Caltechu.

 

 

Většinou mají průměr od 6 do 9 metrů. Ve Westbrooku ale právě rotuje disk s průměrem přibližně 90 metrů. Město doufá, že se na řece nějakou dobu udrží a přiláká turisty. A kromě lidí upoutal disk pozornost i zvířat. Na rotující ledové ploše se usadili vodní ptáci včetně kachen.

Související témata:
sei TN.cz