Jednání vlády

Zahrádkáři mají mít vlastní zákon! Tohle by měl nadšencům přinést

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 24. 11. 2019
Téma:

Zahrádkáři jsou o kousek blíž k tomu, aby měli svůj vlastní zákon. Poslaneckým návrhem se v pondělí bude zabývat vláda, má podporu většiny politiků. Zákon počítá mimo jiné s tím, že by zahrádkáři měli přednostní právo odkoupit pozemky, u kterých končí smlouva o pronájmu.

Pražská zahrádkářská kolonie Na Balkáně stojí od roku 1954. Část osady čeká za rok konec nájemní smlouvy a padne do rukou státu, proslýchá se, že by místo zahrádek měla vzniknout parkoviště.

 

"Městská část dává 11 korun za jeden metr čtvereční, zatímco stát nám dává 44 korun za metr čtvereční na nájmu," uvedla předsedkyně zahrádkářské kolonie Na Balkáně Jaroslava Starcová.

 

Zástupci kolonie hledají pomoc u pražského magistrátu a zdá se, že jsou vyjednávání na dobré cestě. "Samozřejmě pro zahrádkáře připravujeme metodiku komunitních zahrad, takže tomuto problému se intenzivně věnujeme," sdělil zastupitel Tomáš Murňák (Piráti).

 

 

Takové případy by mimo jiné měl řešit zahrádkářský zákon, který zahrádkaření vnímá jako veřejně prospěšnou činnost. Návrh bude v pondělí projednávat vláda. O pronájmy pěstitelských pozemků je teď velký zájem i u mladších ročníků.

 

"Chodí tam celé rodiny, děti jsou nadšené a je to důležité, abychom zapojili celé rodiny a taky je samozřejmě důležité, aby pro to měly podmínky," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Zahrádkářský zákon byl v minulosti předložen několikrát. Neuspěl například, když ho vetoval tehdejší prezident Václav Klaus.

 

 

Zahrádkářská činnost je zákonem podpořená například v sousedním Rakousku, Německu nebo na Slovensku. "Tento návrh připravili legislativci z ministerstva zemědělství, s kterými jsme spolupracovali, takže věříme, že je napsán dostatečně kvalitně, aby mohl být úspěšný," popsal předseda Českého svazu zahrádkářů Stanislav Kozlík.

 

Zahrádkářské kolonie byly v minulosti spíše na okrajích měst. S rozšiřováním zástavby se ale přiblížily centru. Stávají se tak lukrativními pozemky, o které mají zájem hlavně developeři a ti jsou ochotní za ně štědře zaplatit. Podobný problém řeší zahrádkáři v Brně, jejich osada je v samotném centru města. Více v reportáži:

 

epa TN.cz