Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Designové prvky

Zahradníci mají plno! Lidé dají za úpravu zahrady i víc než za dům

Pokud si chcete zrekonstruovat, nebo nechat udělat novou zahradu, počítejte s tím, že volný termín dostanete až koncem léta. A je to i tím, že každoročně se u nás postaví 14 tisíc nových domů a většina majitelů potřebuje právě i novou zahradu.

Zahradu vám zkrášlí podle nejnovějších trendů, ovšem počítejte s tím, že vidina příjemného posezení ve vysněném zahradním zátiší není akce na duben. Firem je přehršel, ale jeden zahradník vedle druhého teď neví, kam dřív skočit.

 

"Spíš se snažíme starat o stávající zákazníky, nové už stěží," potvrdil Miroslav Lejp z lochenické realizace zahrad. "Teď realizujeme projekty, které jsme smluvně dohodli vloni na podzim nebo koncem léta," doplnil Tomáš Jelínek z královéhradecké realizace jezírek.

 

Velký zájem je o zavlažovací systémy, biojezírka nebo nádrže zadržující dešťovou vodu. Souvisí to se stále větší hrozbou sucha. "Té vody bude čím dál tím míň, lidé si to začínají uvědomovat," myslí si Jan Jeřábek z těchlovické firmy, která realizuje zahrady.

 

Tomáš Jelínek se právě na stavbu jezírek specializuje. Poslední roky už prý není pro stále víc lidí jejich vizitkou jen dům, ale i jeho okolí. Někteří z klientů mají vskutku nevídaná přání. "Jeden klient chtěl chovat ryby, které mají rády studenou vodu. Do filtračního systému jsme vkládali zařízení, které vodu permanentně chladí," dodal Jelínek.

 

 

Trend je jasný. Trávu na zahradu vám firma přiveze smotanou jako koberec, počítá se s automatickou sekačkou a zahrada musí být prošpikovaná technologiemi. Velmi oblíbené je ovládání například telefonem.

 

Podobná přání ale samozřejmě realizaci zahrady výrazně prodražují. Některé ze zákazníků stála zahrada tolik, co nový dům. I ty skromnější přijde úprava nejméně na desítky tisíc. Druhou variantou je pracovat na zahradě sám. Peníze ušetříte, čas ale rozhodně ne.

Filip Pultar/epa TN.cz