ekonomika

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy

Ekonomika
Zdroj: Profimedia
Téma:

Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 2,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,9 miliardy větší. Export tuzemských firem vzrostl meziročně o 5,8 procenta a dovoz o 6,6 procenta. Vyplývá to z předběžných dat obchodu v národním pojetí, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

"Hlavním činitelem na červencový zahraniční obchod byla ropa a obchod s motorovými vozidly. Na zvýšení schodku se kromě toho projevil také obchod se zemním plynem a základními kovy," uvedl Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Příznivý vliv měl růst přebytku obchodu s motorovými vozidly, přívěsy a návěsy.

 

V porovnání s červencem loňského roku vzrostl vývoz o 5,8 procenta na 240,1 miliardy korun a dovoz o 6,6 procenta na 242,1 miliardy korun.

 

 

Bilance zahraničního obchodu se státy EU 28 skončila v červenci přebytkem 38,9 miliardy Kč a byla meziročně o 7,4 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 9,5 miliardy korun na 39,7 miliardy korun.

 

Statistici také zpřesnili údaje za rok 2016. Vývoz v národním pojetí podle nich meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 3,299 bilionu korun a dovoz o 0,1 procenta na 3,135 bilionu. Obchodní bilance skončila přebytkem 163,7 miliardy korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
hru TN.cz