obrovské škody

Záhřeb zasáhly ničivé otřesy: Není jisté, zda nepřijdou další

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý, Michaela Trochová
22.3. 2020 9:52
Téma:

Chorvatskou metropoli Záhřeb zasáhlo v neděli v ranních hodinách silné zemětřesení. Přišlo ve dvou vlnách, první měla sílu 5,3, druhá 5. Úřady varují, že nemuselo jít o poslední otřesy.

Zemětřesení mělo epicentrum pouhých 16 kilometrů severně od Záhřebu, v hloubce 10 kilometrů. Z města teď putují zprávy o škodách a zraněních. Ministr vnitra Davor Božinovic podle portálu dnevnik.hr informoval, že je zatím hlášeno pět lehce zraněných a 15leté dítě s poraněním mozku. To zůstává v kritickém stavu, úřady ho nejprve označily mylně za mrtvé.

 

Městem obchází strach nejen ze zážitku, který mají za sebou, ale i z varování před dalšími možnými otřesy. Seismografka Ines Ivančičová občany vyzvala, aby zachovali klid a zdržovali se mimo pevné zdi a skleněné povrchy. Radí také, aby informace sledovali od oficiálních úřadů, nikoli dohady na sociálních sítích.

 

Během dne následovala ještě asi třicet slabších otřesů, většinu z nich lidé ani nezaznamenali. K nim může docházet ještě v následujících dnech, nelze ale s jistotou říci, zda se neobjeví i nějaké silnější.

 

 

Koronavirem je v Chorvatsku nakaženo nejméně 235 lidí. Po zemětřesení vyvstává velký problém, protože lidé nemohou ve městě do svých domovů, kvůli možné narušené statice budov. Zároveň se ale nesmí hromadně scházet. Úřady tak lidem radí, aby si vzali teplé ooblečení a schovali se zatím například do auta, a tím se izolovali od lidí ve svém okolí.

 

Chorvatský ministr vnitra lid vyzval, aby ani v této závažné situaci nezapomínali nosit roušky a neshlukovali se. Má obavy, aby zemětřesení neurychlilo šíření nákazy.

 

 

Do města zamířila armáda, aby pomohla s odklízením trosek. Zasedl krizový štáb, který řeší další opatření. V částech města nejde elektřina, ani voda. Některé nemocnice byly otřesy poškozeny, ven z porodnice na ulici musely dokonce vyjít i rodičky se svými novorozenci. Ministr zdravotnictví Vili Beroš během dne ale uvedl, že většina zdravotnických zařízení již funguje a o pacienty se pečuje.

 

Předseda vlády Andrej Plenković uvedl, že míra poškození je stále neznámá, protože budovy jsou poškozené zejména uvnitř a ne jen z vnějšku a bude potřeba prohlášení statiků, které budovy přežijí a které bude nutné strhnout.

 

 

Pavle Kalinič, vedoucí Úřadu pro nouzové řízení města Záhřebu, vyzval obyvatele, aby opustili své domovy. Mnoho lidí zejména z centra se bohužel nemůže vrátit do svých domovů, byli ale nouzově ubytovaní na studentských kolejích. U nemocnic jsou k dispozici vyhřívané venkovní stany.

 

 

Na sociálních sítích už kolují stovky videí a fotografií, které zachycují kusy budov na rozbitých autech, ale i lidé bezmocně stojící na ulicích.

 

GALERIE: Zemětřesení v Záhřebu

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Zamětřesení v Chorvatsku - 6

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz