Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Česko láká

I u nás je krásně! Cizinci berou Česko útokem. Kam jezdí nejvíc?

Turismus
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Proč se vydávat za hranice, když máme spoustu turistických skvostů přímo pod nosem? To si začíná uvědomovat stále více Čechů, a nejenom ti. Zájem o Česko stoupá ještě více u cizinců, kteří si nejvíce oblíbili Prahu.

Krásy Česka lákají stále více turistů. Za rok 2016 a 2017 došlo k rekordnímu růstu počtu návštěvníků a meziroční nárůst příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení činí 8,8 procent. Největší zájem mají turisté z Ruska, Číny, Jižní Koreje, Německa, Slovenska a Polska.


K větší návštěvnosti napomohlo nejenom to, že je Česko pro turisty bezpečnou destinací, ale také rostoucí kvalita služeb. "Dále přispěla i zvýšená pozornost, která je věnována propagaci země a jejích jednotlivých míst a regionů," podotkla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj ČR Veronika Vároši.


Nejnavštěvovanějším místem zahraničních turistů byla Praha, poté Karlovarský kraj a Jihomoravský kraj. Podle ředitele Grandhotelu Brno Františka Sedláka se zájem o ubytování doopravdy značně zvedá. "Hotel našeho typu ubytovává především hosty z ciziny, kteří tvoří naprosto drtivou většinu našich hostů, a poptávka určitě vzrůstá," sdělil Sedlák s tím, že vzrůstá i poptávka českých hostů, ale nárůst ze zahraničí je mnohonásobně vyšší.

 


Češi nejvíce využívají ubytování v Jihomoravském kraji, v Praze a v Jihočeském kraji. Nárůst potvrdil také Karel Beneš, majitel pensionu Kapr v Českém Krumlově. "Zájem o ubytování se určitě zvyšuje jak u cizinců, tak Čechů. Češi ale využívají spíše levnějších pokojů," upřesnil Beneš. Myslí si, že za nárůst může mimo jiné také snazší zajištění dovolené online. 


Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo udržet pozitivní trend návštěvnosti České republiky i v dalších letech. "V této souvislosti proto připravujeme úpravu marketingové komunikace, kdy bychom rádi podpořili méně známé a dosud méně navštěvované destinace s dostatečným potenciálem rozvoje cestovního ruchu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

 

 

Od 1. července letošního roku navíc nabyla účinnosti nová právní úprava zákona, díky které obdrží každý zákazník před zakoupením zájezdu přesné informace nejen o nakupovaných službách, ale i o způsobu zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.


Díky srovnatelné pravní regulaci ve všech členských státech Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru posílí také jak ochrana zákazníků, tak i přeshraniční prodej zájezdů a cestovních služeb.

sik