Úvěr na bydlení

Zájem o hypotéky roste! Ekonom řekl, kdy budou ještě výhodnější

Téma:

Zájem o hypotéky podle bank roste, a to i přes zpřísnění podmínek České národní banky. Některé banky hypotéky dokonce zlevnily a nižší sazby jim v poslední době přilákaly větší počet klientů. Podle ekonomů se ale se žádostmi o hypotéky ještě může vyplatit počkat.

Vzít si hypotéku za současných podmínek je pro většinu lidí velké sousto, i přesto podle bankéřů zájem o úvěr na nemovitost v posledních týdnech ožil.

 

"My například registrujeme meziroční nárůst o více než 80 procent při poskytnutí hypoték za měsíc březen," sdělil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. "Na druhou stranu ty ceny nemovitostí v poslední době pořád stoupají a ten trend se dá očekávat dál," doplnila mluvčí Air Bank Jana Karasová.

 

Česká národní banka v posledních dnech zvýšila své úrokové sazby na dvě procenta, i přesto se v poslední době v bankách zastavil více než rok trvající růst průměrné úrokové sazby.

 

 

"Úrokové sazby u hypoték jsou stále velmi výhodné, v současné době se například u nás odvíjí od 2,96 % a pravděpodobně i v krátké době nebudou příliš růst," dodal Plocek.

 

"V posledních týdnech a měsících některé banky přistoupily ke zlevnění hypoték, ale už je to na úkor jejich marží," vysvětlila Karasová.

 

"Vývoj úrokových sazeb je poměrně dynamická veličina, rozhodně však nelze předpokládat, že by úrokové sazby u hypotečních úvěrů v budoucnu nějak výrazně klesaly," uvedl mluvčí České spořitelny Radek Vachulka.

 

 

Zájemcům o hypotéku se tak prý rozhodně vyplatí věnovat teď více pozornosti výběru banky, u které si sjednají hypoteční úvěr. "Lidi by opravdu měli zvážit to, zda nepočkají s tím, že si vezmou hypotéku, protože existuje velká šance, že za rok touto dobou budou hypotéky výrazně levnější," prohlásil ekonom Lukáš Kovanda.

 

"Standardně musí mít člověk naspořeno 20 procent vlastních zdrojů, omezené skupině klientů stačí pouze deset procent," prozradil Vachulka. Zpřísňování podmínek pro hypoteční úvěry navíc zvyšuje zájem o nájemní byty. Ve větších městech se o jednu nemovitost pře dokonce i 15 zájemců.

Dominika Janochová/epa TN.cz