200 miliard

Dostavba elektráren za miliardy: Zájemci se potkají ve Sněmovně

Téma:

V poslanecké sněmovně se během čtvrtka představí šestice zájemců o tendr na dostavbu jaderných elektráren za 200 miliard korun. Na energetickém fóru vystoupí například premiér Andrej Babiš, ministryně průmyslu Marta Nováková nebo šéfka státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek znovu uvedl, že stavbu nových jaderných bloků v Česku by měla zajistit státem garantovaná dceřiná společnost ČEZu. Zatím ovšem nepadlo ani jasné stanovisko, zda se dostavba bude týkat Dukovan.

 

Ve hře je stále i jaderná elektrárna Temelín. Cílem čtvrtečního energetického fóra je připravit spravedlivé podmínky pro všechny zájemce o dostavbu. Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, který spolu s hospodářským výborem fórum pořádá, se musí brát ohled i na občany Česka - tedy daňové poplatníky, aby na tom neprodělali.

 

Kromě Filipa nebo Babiše se ke slovu dostali i ministryně průmyslu Marta Nováková, šéfka resortu financí Alena Schillerová nebo šéf ČEZu Daniel Beneš. Ten chce dohlédnout na to, aby v případě financování dceřinou společností ČEZu nebyli poškozeni minoritní akcionáři firmy, kteří vlastní 30 procent akcií.

 

 

O dostavbu jaderných zdrojů v Česku se už dříve zajímalo šest společností. Jde o firmy z Ruska, Francie, Japonska, Jižní Koreje, Číny a Spojených států.

 

Každá ze společností bude mít příležitost se na energetickém fóru ve sněmovně představit. Podle odborníků by dostavbu jaderných bloků zvládl pravděpodobně každý ze zájemců.

pan. Jaroslav Brousil TN.cz